Podľa agentúry AFP 69-ročný Abdalláh Hámid zomrel po tom, ako začiatkom tohto mesiaca utrpel mozgovú príhodu vo väzenskej cele.
Hámid bol zakladajúcim členom Saudskoarabskej asociácie pre občianske a politické práva (ACPRA) a v marci roku 2013 bol odsúdený na 11 rokov väzenia. Podľa organizácie Amnesty International pred súdom čelil niekoľkým obvineniam vrátane "porušenia lojality" saudskoarabskému vládcovi, "podnecovania nepokojov" a pokusov o ohrozenie bezpečnosti štátu.
Michael Page, zástupcu riaditeľa sekcie organizácie Human Rights Watch pre Blízky východ, uviedol, že "je hanebné, že Abdalláh Hámid bol nútený stráviť posledné roky života vo väzení len za to, že kritizoval porušovanie ľudských práv v Saudskej Arábii".
V minulosti boli uväznení aj ďalší členovia ACPRA vrátane jej ďalšieho spoluzakladateľa Muhammada Kahtáního, ktorý bol v roku 2013 odsúdený na 10 rokov väzenia, uviedla Amnesty.
Abdalláh Hámid, Muhammad Fahad Kahtání a Walíd abú Chajr sa stali laureátmi tzv. alternatívnej Nobelovej ceny (Right Livelihood Awards) za rok 2018.
Podľa poroty ocenenie získali za "vizionárske a odvážne úsilie", ktorého cieľom je zreformovať "totalitný politický systém v Saudskej Arábii". Ceny Right Livelihood Awards sa udeľujú za angažovanie sa v oblasti ľudských práv, verejného zdravia a dobrého spravovania spoločnosti.
Saudská Arábia už dlho čelí medzinárodnej kritike za svoj prístup k ľudským právam a ich rešpektovaniu. Táto kritika sa zvýšila, keď sa v júni roku 2017 stal korunným princom a dedičom saudskoarabského trónu Muhammad bin Salmán. Brutálna vražda novinára Džamála Chášukdžího z októbra roku 2018 a represie voči disidentom zatienili princovo úsilie o modernizáciu ekonomiky a spoločnosti.