V prípade, že sa prijmú tvrdé opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti, je celkom možné, že sa obraz na ihrisku radikálne zmení. Vidieť behať rozhodcov v špeciálnych maskách, ako namiesto fúkania do píšťalky stláčajú elektronický zvukový systém, si ale nevie predstaviť ani šéf slovenských arbitrov Marián Ružbarský (52).
Fanúšikovia sa už nevedia dočkať, kedy sa opäť začne hrať. Netrpezliví sú hráči, funkcionári, ale aj rozhodcovia. Futbal je kontaktný šport a tak riziko prenosu nákazy je podľa odborníkov reálne možné. „Hráči sú stále pri sebe. Či to je pri rohových kopoch, priamych kopoch alebo diskusii s rozhodcom. Ja to ale nevidím také čierne. Príde teplo a uvidíme. Snáď sa to pominie ako chrípka,“ povedal pre Nový Čas Marián Ružbarský.
Úvahy o nejakých štítoch, rukaviciach alebo elektronických píšťalkách v slovenskom futbalovom prostredí oficiálne ešte neprebehli. „Riadime sa podľa pokynov UEFA a tá zatiaľ nič neposlala. Rozhodcovia trénujú individuálne a sme s nimi v kontakte. Či budú nejaké testy na koronavírus pred zápasom, alebo nie, bude riešiť organizátor súťaže. Onedlho bude výkonný výbor a tam by malo padnúť nejaké rozhodnutie,“ pokračoval šéf komisie rozhodcov.
Otázne ale je aj obligátne pred- a pozápasové podávanie rúk. „Vyjadrí sa UEFA, ale my na zväze máme lekárskych odborníkov, ktorí tiež v tomto smere zaujmú stanovisko. Osobne som presvedčený, že sa začne hrať, až keď to bude bezpečné. UEFA nám pravidelne posiela veci a o tomto tam doteraz nebolo nič. Skôr sa diskutuje o tom, kedy pustiť súťaže,“ vysvetlil Ružbarský.
Ako by teda futbal vyzeral bez fúkania do píšťalky? „Máme síce pre súťaže nepočujúcich zástavky, ale určite sa k tomu nepristúpi. Nevidím na to dôvod. Zrejme bude musieť byť pravidelné testovanie, ale ja na to nie som odborník. Možné je aj pravidelné meranie teploty,“ uzavrel M. Ružbarský.
Čo vzbudzuje obavy?
Pokusy o podávanie rúk
Z tejto v športe bežnej praxe sa hygienikom a epidemiológom ježia chlpy na chrbtoch. S nevôľou sa na podávanie rúk pozerali už v časoch sezónnej chrípky.
Blízky kontakt
Ten je hlavne vtedy, keď hráčmi lomcujú emócie. Napríklad pri kartách, ofsajde alebo neuznanom góle. Riešením môže byť povinná vzdialenosť 2 m.
Používanie píšťaliek
Keďže sa koronavírus šíri kvapôčkami, rizikom sa javí klasická píšťalka. Mohol by ju nahradiť hygienicky bezpečný elektronický systém FOX 40.