Vo svojej štúdii, najväčšej za takmer storočie, to tvrdí medzinárodný tím vedcov, ktorý skúmal fosílie stavovcov zo skalných útvarov z obdobia kriedy v južnom Maroku, známych ako geologická skupina Kem Kem. Oblasť súčasnej púšte obývalo podľa ich zistení viacero druhov predátorov.
V oblasti Sahary sa pred 100 miliónmi rokov nachádzal rozsiahly riečny systém, ktorý obývalo mnoho rôznych druhov vodných aj suchozemských živočíchov. Medzi druhmi z nálezísk v Kem Kem boli napríklad tri z najväčších známych druhov dinosaurov na svete vrátane Carcharodontosaura, ktorý mal obrovské čeľuste s dlhými pílkovitými zubami a dorastal do dĺžky viac ako osem metrov, či zhruba rovnako dlhého Deltadromeusa s dlhými štíhlymi zadnými končatinami. Vedci tiež popísali niekoľko dravých vtákojašterov či predátory podobné krokodílom. "Toto bolo pravdepodobne najnebezpečnejšie miesto v histórii planéty Zem, miesto, kde by ľudský cestovateľ v čase nevydržal príliš dlho," vyjadril sa vedúci autor štúdie Nizar Ibrahim z University of Detroit Mercy, ktorý pôsobí aj na University of Portsmouth.
Podľa Davida Martilla z University of Portsmouth, spoluautora štúdie, mnoho vtedajších dravcov záviselo od bohatej zásoby rýb. Oblasť podľa neho obývali obrovské latimérie či dvojdyšníky. "Máme tu enormného sladkovodného piliara nazývaného Onchopristis s najdesivejšími hákovitými zubami, ktoré sú ako ostnaté dýky, ale krásne lesklé," popísal Martill.
Štúdia, ktorá vyšla v žurnále ZooKeys, podľa Ibrahima "poskytuje okno do afrického veku dinosaurov". Podieľali sa na nej aj výskumníci z univerzít v Detroite, Chicagu, Leicesteri, Casablance, z University of Montana a McGill University. Vedci vytvorili prvý detailný a plne ilustrovaný popis skupiny Kem Kem. Na zhromaždenie obrovského množstva údajov a snímok fosílií navštívil Ibrahim zbierky z Kem Kem na viacerých kontinentoch.