Najnovšie s ním zažiaril na medzinárodnej súťaži v Moskve a bude ho prezentovať aj v USA. Talentovaný študent by chcel mať laboratórium vo svojom meste a nájsť účinný recept na vyliečenie onkologických ochorení – najmä na rakovinu hrubého čreva.
Viliam (17) má rok do maturity, napriek tomu už pracuje v laboratóriu na vlastnom výskume. „Pozoroval som fyziologický rast buniek kolerektálneho karcinómu, čiže rakoviny hrubého čreva, a porovnával ho s rastom buniek ovplyvnených EGCG, katechínu v zelenom čaji,“ vysvetlil nadaný Viliam. S projektom bodoval študent Gymnázia Ľ. Štúra na Festivale vedy a techniky AMAVET. Následne sa online v dôsledku koronavírusu zúčastnil na medzinárodnej súťaži v Moskve, kde získal v kategórii medicíny prvé miesto. Teraz mieri na vedeckú súťaž do Kalifornie, kde – hoci len cez internet - bude môcť odprezentovať svoj výskum.
Do Bratislavy na týždňovky
Gymnazista sa snaží ovplyvniť to, že nádorové bunky si vybudovali schopnosť dostať chemoterapeutikum von do mimobunkového priestoru, kde nie je efektívne a komplikuje to chemoterapeutickú liečbu. Svoj projekt zameral na liečbu rakoviny hrubého čreva, pretože je to najrozšírenejšie nádorové ochorenie a postihuje aj mladých. „Moja práca ukazuje, že EGCG môže efektívne pomôcť pacientom trpiacim chemorezistenciou. Zistili sme, že určité jeho koncentrácie dokážu spomaliť rast nádorových buniek,“ doplnil.
Výskum realizuje v laboratóriách Ústavu experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra SAV pod vedením Miroslavy Matúškovej a Martiny Poturnajovej. „Veľmi rád by som mal laboratórium aj vo Zvolene, pretože sa takto veľa nacestujem. Chodím do hlavného mesta na týždňovky,“ ozrejmil mladík, ktorý plánuje ďalej študovať medicínu.