7. Môžem šité rúško použiť viackrát?
- Rúško po použití treba vyvariť, alebo vyprať na teplote vyššej ako 70 stupňov. Potom ho môžete znova použiť.
8. Môžem opakovane použiť aj lekárske rúško?
- Áno. Po použití ho však vydezinfikujte vo vyhriatej rúre na 80 stupňov aspoň 30 minút.
9. Škodí deťom nosenie rúšok a zvýšená koncentrácia vdychovania CO2?
- Nie, dokonca aj deti s menšími pľúcami potrebujú výrazne viac vzduchu na jeden nádych ako ten, ktorý sa môže zhromažďovať pod rúškom. Výmena vzduchu pod rúškom a za rúškom prebieha neustále, preto je možné vylúčiť riziko nahromadenia CO2 pod rúškom. A okrem toho je rúško z látky, a nie z plastu!
10. Musia deti nosiť rúško?
- Pokiaľ im to vek dovoľuje, isto by mali nosiť rúško. Do dvoch rokov nie je povinné. Rovnako ho nemusia mať deti ani dospelí s poruchami autistického spektra.
11. Ako sa vyhnúť pri nosení rúška zahmlievaniu okuliarov?
- Chirurgické rúško má malý kovový drôtik, ktorý sa dá vymodelovať na nos tak, aby cez rúško nevychádzal vzduch smerom do očí, čo vedie k zahmlievaniu okuliarov. Preto je ideálne, keď si takýto drôtik viete zašiť aj do látkových rúšok. Ak nemáte drôtik, môžete na to použiť aj kancelársku spinku.
Môžu spôsobiť vážny problém
- Ako kožní lekári pozorujeme asi dva mesiace prejavy infekcie okolo úst. Ľudia si často nemenia rúška, nežehlia a vytvárajú sa infekčné prejavy. Hlavne mokvavé kútiky úst. Pod rúškami sa viac potíme. Možno povedať, že čím bude teplejšie, prejavy budú intenzívnejšie. Lepšie sú papierové rúška (chirurgické) ako textilné. Látkové by sme mali nosiť 1 až 2 hodiny a potom ich vymeniť. Mať zo sebou 2-3 a obmieňať ich. Prvou pomocou môže byť umytie a vydezinfikovanie postihnutých oblastí a použitie zinkovej pasty. Pri ťažšom infekte sú potrebné antibiotiká, čiže vyhľadať dermatológa.