Štát totiž zatiaľ udelil 3-mesačnú ochranu len nájomcom, na otázku, ako sa pomôže prenajímateľom, zatiaľ nevie dať nikto odpoveď.
Obe strany volajú po moci štátu. Nájomcom podalo ministerstvo spravodlivosti pomocnú ruku vo forme trojmesačnej ochrannej lehoty. V tomto čase ich nemôžu pre neplatenie nájmu prenajímatelia vyhodiť z priestorov.
Druhá strana na pomoc ale stále čaká. V rovnakej situácii sa ocitla aj Simona, ktorá vlastní v centre hlavného mesta budovu a z jej prenájmu aj s mamou žije. „My sme nájomcom už v marci znížili nájom rádovo o 50 %, ale mnohí nechceli platiť vôbec. Po tom, čo v správach minister Sulík avizoval, že 50 % bude hradiť štát, 20 % nájomca a 30 % prenajímateľ, sa niektorí nájomcovia dali do vyčkávacieho režimu a prestali mať čo i len snahu o úhradu záväzkov,“ vysvetlila majiteľka Old passage v Bratislave s tým, že na nich nikto nemyslel a oni musia platiť úhrady ďalej.
„Či nemusím platiť elektriku, keď nesvietim? Alebo plyn, keď teraz nekúrim? Alebo daň z nehnuteľnosti, keď pasáž stojí v prázdnom centre?“ pýta sa Bratislavčanka, ktorú prevádzkové náklady stoja mesačne 10-tisíc eur. Dá sa totiž predpokladať, že ak sa nájomníci opäť vrátia do svojich priestorov, nebudú mať z čoho vracať zameškané nájomné a tak sa dostávame do začarovaného kruhu s otázkou, aká bude vymožiteľnosť práva.
„Koalícia sa touto problematikou stále zaoberá a minister hospodárstva Richard Sulík sa naďalej bude snažiť partnerov presvedčiť o potrebe refundácie nájmov zatvoreným prevádzkam,“ píše sa v stanovisku ministerstva hospodárstva. Ministerstvo spravodlivosti, ktoré má túto problematiku vo svojej gescii, odpovedalo v rovnako neurčitom duchu. „Rokovania a hľadanie riešení má pritom viesť k spravodlivému kompromisu medzi nájomcami a prenajímateľmi,“ uvádza sa v stanovisku.
Čo ak nájomca nemá na platenie nájmu?
realitný advokát Mojmír Plavec
- Môže sa dohodnúť s prenajímateľom, že nájomné zaplatí neskôr, ten ale nemusí s návrhom dohody súhlasiť. Nájomca má teda povinnosť riadne a včas platiť dohodnuté nájomné aj naďalej. Táto novela len „blokuje“ do konca tohto roka právo prenajímateľa, dať nájomcovi výpoveď. Novelou zákona nedošlo k automatickému odkladu povinnosti platiť nájomné, ako si to začali ľudia chybne vykladať.
Aby prenajímateľ nedal nájomcovi pre neplatenie nájomného výpoveď, musí mu nájomca včas a hodnoverne preukázať, že sa ocitol v súvislosti s pandémiou v nepriaznivej finančnej situácii, ktorá im dočasne neumožňuje platiť nájomné. Ak by nájomca neplatil nájomné, musí doplatiť neskôr aj úroky a poplatok z omeškania, ako aj prípadnú zmluvnú pokutu.