Stalo sa tak po tom, ako prezident Nayib Bukele v posledných dňoch zaviedol tvrdé opatrenia voči miestnym gangom. Tie využívajú zaneprázdnenosť salvádorských bezpečnostných zložiek, ktoré asistujú v boji proti pandémii koronavírusu SARS-CoV-2. V utorok o tom informovala agentúra DPA.
"(Tieto fotografie) pripomínajú najtemnejšie momenty ľudských dejín. Sú dehumanizujúce," napísal na Twitteri na margo záberov predstaviteľ ľudskoprávnej organizácie Amnesty international pre médiá Duncan Tucker.
We view these photos taken of people deprived of their liberty in the prisons in #ElSalvador with great concern, they are scenes where people are brought together in prison yards in a humiliating, demeaning manner. https://t.co/udiO2RQ3T6
— Amnesty International (@amnesty) April 28, 2020
Fotografie stoviek trestancov, ktorí boli oblečení len v spodnej bielizni s ochrannými maskami na tvárach a sedeli v husto natlačených radoch chrbát k chrbtu, zverejnila Bukeleho vláda ešte cez víkend, teda v čase, keď vo väzeniach začali platiť prísnejšie opatrenia.
Salvádorská vláda cez víkend okrem iného nariadila, aby boli príslušníci znepriatelených gangov umiestnení v spoločných celách. Toto opatrenie má skomplikovať vzájomnú komunikáciu väznených členov v rámci svojho gangu, keďže mnoho vrážd bolo podľa úradov nariadených z väzení.
Stalo sa tak po tom, ako v Salvádore zaznamenali 24 vrážd za jeden deň, čo bolo najviac od Bukeleho nástupu do úradu v júni 2019. Prezident však musel opatrenia ešte viac sprísniť, keď sa do nedeľňajšieho večera odohralo ďalších 29 vrážd.
Bukele následne povolil príslušníkom polície a armády, použiť v prípad potreby voči členom miestnych zločineckých gangov "smrtiacu silu". "Policajti a vojaci musia prioritne chrániť svoje životy, ako aj životy svojich kolegov a slušných občanov. Použitie smrtiacej sily je povolené za účelom sebaobrany a ochrany života Salvádorčanov," vyhlásil v nedeľu prezident. Bukele poukázal na to, že gangy zneužívajú zaneprázdnenosť salvádorských bezpečnostných zložiek, ktoré musia pomáhať pri boji s pandémiou.
Podľa Medziamerického výboru pre ľudské práva (IACHR) je Salvádor je s viac než 600 trestancami na 100 000 obyvateľov krajinou s druhým najvyšším podielom väzňov v rámci obyvateľstva na svete.