"Cieľom realizácie je zatraktívnenie základnej technickej infraštruktúry parkoviska, zvýšenie estetickej úrovne areálu a vytvorenie 61 parkovacích miest, z toho 57 pre osobné autá, tri miesta pre imobilné osoby a jedno parkovacie miesto pre autobus," uviedol pre TASR starosta obce Slavomír Rusnák.
Celkové náklady podľa výsledku verejného obstarávania boli zhruba 29 000 eur. Obec na to použila dotáciu z programu podpory regionálneho rozvoja cez Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, spoluúčasť z vlastných zdrojov tvorila desať percent. V záujme obce je podľa starostu rozvíjať turistický ruch v Herľanoch a širšom regióne a skvalitňovať služby pre obyvateľov a turistov. Starosta zároveň upozornil prípadných návštevníkov na nutnosť dodržiavať všetky opatrenia, ktoré sú aktuálne v platnosti v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.
Herliansky gejzír je unikátny tým, že strieka studenú vodu. Aktívny je v intervale každých 32 až 36 hodín, dĺžka erupcie je 25 minút. Umelo ho navŕtali v 19. storočí pre potreby vtedajších kúpeľov, vrt ukončili v roku 1875 v hĺbke 405 metrov. Areál, kde sa táto národná kultúrna pamiatka nachádza, patrí Technickej univerzite v Košiciach (TUKE). Po oprave vrtu v roku 2016 gejzír strieka do výšky zhruba 22 metrov.