Milan Urbani, gynekológ
- Nemôžeme len liečiť koronavírus a ľudia nám budú zomierať na iné choroby vo väčšom množstve a poškodzovať si svoje zdravie, keď sa zanedbá zdravotná starostlivosť, ktorá sa dnes neposkytuje. Je potrebné postupne prejsť na normálny spôsob života v zdravotníctve, lebo sa nám to vypomstí u kardiakov, diabetikov a pri onkologických a ďalších desiatkach ochorení. Je potrebné okamžite spraviť program a rozbiehať zdravotníctvo. Samozrejme, neslobodno podceňovať koronavírus, treba dodržiavať disciplínu, rešpektovať a zachovať všetky protiepidemiologické opatrenia.
Miloš Bubán, gastroenterológ
- Počas korony sa ostatné choroby neprestali vyvíjať, ani nezaspali a naďalej sú. Stále tu je rakovina, kardiovaskulárne a ďalšie ochorenia. Doteraz sa len hasili veci, ktoré veľmi horeli, tie, ktoré tleli, všetky zostali. Tak ako ekonomiku, treba rozbehnúť aj zdravotnú starostlivosť, lebo sa to môže vypomstiť.
Danica Caisová, psychiatrička
- Obavy má mnoho mojich kolegov z toho, že pacientov udržiavame na tých liekoch, na ktorých fungovali, a udržujeme základnú zdravotnú starostlivosť. Je však pravda, že v časoch, keď je naozaj prioritná nejaká choroba, tak sa všetko odsúva nabok. Je to celkom prirodzené, že sa venujeme tomu, čo je akútne, a to, čo môže počkať, tak počká. Čas s štatistiky ukážu, či to vyčkávanie bolo správne a či nebolo sa treba zaoberať aj chorobami, ktoré nie sú akútne. Je to taká veštecká otázka. Ako to bude, sa dozvieme.