Brány škôl sú zatvorené a tisíce zamestnancov a rodičov ostávajú doma v karanténe už viac ako mesiac. A hoci sa väčšina z nás správa disciplinovane a dodržiava nariadenia vlády, rôzne príkazy a nariadenia majú veľký vplyv aj na našu psychiku. Ako sa so situáciou vyrovnať, po tejto stránke radí členka krízového tímu pre zdravotníkov, psychologička Jana Vyskočil.
Strach z ochorenia sa strieda so strachom z existenčných problémov, mnohí sa boja, že prídu o prácu. Ako tento fakt môže vplývať na psychiku?
- Stres a strach vplýva na psychiku tým, že možno vyplávajú na povrch veci, ktoré už človek mal načaté. Lebo všetci máme inú štartovaciu pozíciu. Niekto možno za sebou má nejaké ťažké skúsenosti a traumy. Toto sa ako keby sčíta s tým, čo človek zažíva, vtedy je možno fajn niekoho vyhľadať, s niekým sa porozprávať. Lebo keď o nich rozprávame, tak vieme o tom spätne rozmýšľať a náš mozog hľadá sám riešenia. Je fajn podeliť sa s tými strachmi s niekým blízkym, alebo možno s nejakým odborníkom.
Je možné, že sa u niektorých objavia nejaké psychické problémy, také tie dočasné?
- Môžu sa objaviť nejaké úzkosti, alebo možnože tým, že človek už mal nábeh, niečo rozbehnuté už riešil pred tým a teraz je všetko také nahustené a stres trocha pritlačí na všetky naše slabiny, tak sa môžu objaviť určite nejaké prejavy, čo by mohli nasvedčovať nejakým možno psychickým ochoreniam.