Nie je to pravda. Zábery totiž pochádzajú z tržnice na ostrove Sulawesi v Indonézii a boli nakrútené už v lete v 2019. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s AFP.
Portál Prima Zoom uverejnil 16. marca článok, ktorého súčasťou bolo aj šesťminútové video. To však nezachytáva trh vo Wu-chane, ale tržnicu na indonézskome ostrove Sulawesi.
Článok 20. apríla zdieľala aj jedna z najväčších slovenských facebookových skupín s názvom Koronavírus na Slovensku, venujúca sa šíreniu nového koronavírusu.
Aj článok na portáli Megasvet.cz uverejnený 17. marca sa odvoláva na rovnaké video. Je na ňom vidno netopiere, potkany, hady, psy a mnoho ďalších zvierat alebo ich častí, ktoré predavači ponúkajú návštevníkom tržnice na predaj.
Video, na ktoré odkazujú oba články, nebolo nakrútené vo Wu-chane. Spätným vyhľadávaním určitých kľúčových záberov z videa sa agentúre AFP podarilo pomocou nástroja InVID nájsť originálne video pochádzajúce z ostrova Sulawesi. To bolo na platformu YouTube pridané už 19. júla 2019.
Nadpis videa na YouTube je možné z indonézštiny preložiť ako "Extrémna tržnica v Langowanu". Popiska videa upresňuje: "Najextrémnejšie jedlo na svete je na predaj len na trhu v Langowanu".
V 21. sekunde videa z Youtube je v zábere vidno budovu s nápisom v indonézštine, ktorý možno preložiť takto: "Provinčná vláda Minahasa, Obchodné oddelenie, Úrad trhu Langowan".