To však okrem iného spôsobuje, že stúpajú počty prípadov domáceho násilia. V prípade žien ide až o štvornásobný nárast oproti vlaňajšku. Problematikou násilia na ženách sa v súčasnosti zaoberá nielen Slovensko, ale aj väčšina krajín zasiahnutých pandémiou. Tento jav je totiž teraz oveľa vypuklejší než inokedy, v niektorých štátoch z tohto dôvodu obmedzili predaj alkoholu, ktorý agresivitu zvyšuje.
Väčšina z nás má problém vyrovnať sa so stresom zo situácie, u tyranov stúpa agresivita a potreba ventilovať hnev. Obeť násilia je s ním uzavretá v jednom obydlí a vlastne nemá kam odísť, pretože v období izolácie a karanténnych opatrení nefungujú ani krízové ubytovania pre ženy ohrozené násilím a ich deti.
Za posledné 4 týždne sa obrátilo na rôzne organizácie, ktoré poskytujú pomoc ženám zažívajúcim násilie a ich deťom, celkovo 323 žien. V prvom aprílovom týždni to bolo 51 žien, v tom minulom 119, čo je dvakrát toľko. Každý týždeň hľadalo núdzové ubytovanie okolo 20 žien s deťmi.
Mária Víteková, vedúca Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie, konštatuje: „V porovnaní s minulým rokom za to isté obdobie evidujeme na Národnej linke pre ženy zažívajúce násilie nárast počtu prichádzajúcich hovorov o polovicu. Čo sa týka prijatých hovorov od žien zažívajúcich násilie, môžeme konštatovať, že sa ich počet zvýšil až štvornásobne.“ Zdvojnásobil sa aj počet hovorov od osôb, ktoré majú vo svojom okolí ženu zažívajúcu násilie.
Dôležité kontakty
- Polícia – linka 158
- Zanedbávanie starostlivosti o deti môžete nahlásiť aj na linke ústredia práce 0800 191 222.
- Ak máte podozrenie, že žena vo vašom okolí je týraná alebo inak zneužívaná, alebo ste sami obeťou, volajte Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212.
Ďalšie kontakty pomoci vyhľadáte
- na www.zastavmenasilie.gov.sk
- alebo na www.detstvobeznasilia.gov.sk
- Poradenstvo je poskytované aj e-mailom na linkaprezeny@ivpr.gov.sk.