Čo bude ďalej, budeme zavretí a čakať, kým príde vakcína?
- My už teraz nie sme zavretí a bude sa postupne uvoľňovať. Treba si však uvedomiť, že epidémia nám ukázala, čo sme historicky robili zle, možno sa prehodnotí aj ekonomický sytém, že nie je dobré mať nadspotrebu. Myslím si, že niektoré obmedzenie činností, aj keď nebude koronavírus, sa asi zachová. Rozumne však začneme púšťať činnosti, ktoré človek potrebuje, aby fungoval, a keď budú výsledky dobré, postupne sa uvoľní ešte viac.Treba povedať aj to, že reálne hrozí druhá vlna pandémie.
Aký je cieľ? Každý chce vedieť, kam smerujeme. Je pochopiteľné klásť si túto otázku.
- Kladiem si ju aj ja, ale nemám na ňu odpoveď. Vírus stále dobre nepoznáme a každý týždeň sme múdrejší a príjemnejšie prekvapení ako pred 3 týždňami, no nevieme, ako sa to bude vyvíjať. Ak bude dostupná vakcína, tak tiež nemusí vytvoriť protilátky u všetkých a nebudeme mať koronavírus úplne pod kontrolou a budeme musieť zachovať opatrenia. Nemáme stratégiu na otázky, na ktoré nevieme odpovedať, no sme nachystaní reagovať pružne na rôzne scenáre.
Zmenili ste nejako ten 4- fázový plán uvoľnovania ekonomiky? Nemalo by sa otváranie urýchliť?
- My sme ho komplexne ešte nevyhodnocovali, ale určite budú občania aj príjemne prekvapení. Všetky krajiny idú v dvojtýždňových cykloch. Poviem vám jeden smutný príklad, a to je Singapur. Bol dávaný za vzor, mal minimálne počty ako my, otvoril cestovanie, veľké obchody s oblečením a skončilo sa to s 800 nakazenými denne. Ale neurýchľujme to, tak ako to nik iný nerobí vo svete.
Čo vieme o COVID-19 a nevedeli sme ešte v marci?
- Spoznávame tento vírus, ako keď človek postupne spoznáva nového partnera. Zisťujeme veci, ktoré sme nevedeli, ktoré sme nepredpokladali. Niektoré veci sú prekvapivé, niektoré hovoria, že nie je to SARS a MERS a nedajú sa poznatky vo všetkom uplatniť. Fakt je ten, že európsky pacient má príznaky, aké nemal čínsky pacient, napr. strata chuti, strata čuchu, to sa v Číne nevyskytovalo.
Na druhej strane máme viac pacientov v EÚ, ktorí majú poškodenia srdca. Je to aj tým, že Číňania sú chudší, majú menej kardiovaskulárnych ochorení než my. Vírus sa však dosť výrazne podobá na vírus HIV. Nositeľ Nobelovej ceny za objavenie HIV vírusu hovorí, že je až prílis veľa častí HIV vírusu v koronavíruse. Zamyslel sa nad tým, či to nevzniklo aj inou cestou, na čo mnohé autority povedali, že nie, a ja si tiež myslím, že skôr nie. Ale je fakt, že lieky na HIV pomáhajú pri koronavíruse, ale zároveň sú aj rôzne protichodné výsledky štúdií.
Čo by ste o COVID-19 chceli vedieť vy ako odborník?
- Chcel by som vedieť, ako ovplyvní imunologickú reakciu. Prečo je u niekoho neadekvátna? Pri bežných vírusoch sa to nedeje, deje sa to iba pri chrípke, len keď máme pandémiu, ako bola napr. prasacia chrípka. A druhá vec je s absolútnou presnosťou vedieť, ako sa ten vírus správa. Možno v sebe skrýva inteligenciu, len o nej nevieme.