Exminister financií Ivan Mikloš:
Ako sa prejaví rapídny nárast domácich turistov počas letnej sezóny na slovenskej ekonomike? Môže sa stať turizmus hnacím motorom oživenia v čase koronakrízy?
- Hnacím motorom asi nie, ale môže to pomôcť v tom, že domáci cestovný ruch by mal byť väčší. Aj tam bude nejaký výpadok zahraničných - najmä českých - turistov, ale zrejme to saldo by mohlo byť pozitívne. V zmysle, že nárast slovenských turistov bude vyšší ako úbytok zahraničných.
Môže to pomôcť zachrániť jednotlivé prevádzky, hotely či reštaurácie, ktoré vravia, že v momentálnej situácii im hrozia existenčné problémy?
- To bude závisieť aj od toho, ako rýchlo a ako efektívne im tá vládna pomoc bude doručená, lebo zatiaľ sa zdá, že veľmi málo peňazí našlo už svojich adresátov. Tá letná sezóna by mala pomôcť, lebo tá je vždy rozhodujúca v cestovnom ruchu.
Ako to teraz vyzerá s vládnou pomocou pre firmy z cestovného ruchu?
- Problém nie je v tom, že by vláda nemala peniaze, problém je v tom, že veľmi pomaly tečú k tým príjemcom. Zatiaľ to bolo len niekoľko desiatok miliónov, čo je veľmi málo, lebo celá tá pomoc by mala byť v stovkách miliónov až do miliardy eur. Tam je strašne dôležité, aby sa to urýchlilo.
Kde to viazne, v čom je problém?
- Je to byrokraticky veľmi náročné, nie je to pružné, ako to malo byť, a ako to bolo sľubované.
Je pravdepodobné, že sa turizmus vráti do toho stavu, v akom bol pred pandémiou?
- Ak máme na mysli domáci cestovný ruch, tak veľa ľudí, ktorí plánovali dovolenku v zahraničí, nepôjdu. Neviem, do akej miery sa prejaví to, že sme jedna z koronavírusom najmenej zasiahnutých krajín.
To by sa mohlo prejaviť v prípade, ak sa uvoľnia podmienky cestovania zo zahraničia na Slovensko. Slovenský cestovný ruch by v lete nemusel byť zlý. Čo sa týka medzinárodného cestovného ruchu, tak ten sa do tých čísel nevráti tak skoro, keďže podmienky budú veľmi náročné.
Môže to mať vplyv aj na iné segmenty ekonomiky?
- Áno, tie, ktoré sú spojené s cestovným ruchom. Problém je, že cestovný ruch nemá na Slovensku taký výrazný podiel ako v Chorvátsku. Nemôže teda ťahať celú ekonomiku.
Môžeme to chápať ako príležitosť?
- Bude to závisieť od toho segmentu, ako tú príležitosť využije, aj od toho, ako sa celá kríza bude vyvíjať u nás aj v zahraničí. Robiť prognózy je veľmi ťažké.
Ako sa pozeráte na to, že by sa prevádzky otvárali skôr, ako je nastavené podľa toho plánu, ktorý ukázala vláda?
- Plán nie je zlý, ale som zástancom pružného otvárania. No ak by bol dodržaný aj ten, ktorý bol ohlásený, tak by som to považoval za dobrú správu.
Ako sa to prejaví na ekonomike Európskej únie?
- Významný podiel má turizmus v najviac zasiahnutých krajinách - Taliansku a Španielsku. Tam sa to prejaví zrejme veľmi výrazne a to bude jeden z dôvodov, prečo budú ekonomicky veľmi zraniteľné. Veľmi vysoký verejný dlh mali už pritom pred krízou.