Agentúru SITA o tom informovalo ministerstvo hospodárstva. Šéf rezortu Richard Sulík uvítal, že tlak zo strany ministerstva a avizované trestné oznámenie zabralo. Hrozí totiž, že firma Nexis Fibers pre odpojenie od energií bude hromadne prepúšťať. „Evidentne zabral tlak štátnej inštitúcie, hoci najradšej by som bol, ak by to nebolo treba,“ zdôraznil šéf rezortu hospodárstva s tým, že ministerstvo bude situáciu pozorne sledovať. „V prípade ďalších nezrovnalostí som pripravený tieto firmy aj osobne navštíviť. Pre nezmyselné osobné spory nemôžeme ohrozovať zamestnanosť a možnosť tvoriť hodnoty,“ dodal Sulík.
Minister hospodárstva Richard Sulík po oboznámení sa so situáciou najprv v utorok 28. apríla vyzval predstaviteľov firmy Chemes, aby dodávky energií vo svojom priemyselnom parku znovu sprístupnili. O deň neskôr avizoval podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa. Spoločnosť Nexis Fibers, zaoberajúca sa výrobou priemyselných vlákien, musela po odstavení od energií prerušiť výrobu, hoci 14. apríla získala záväzné neodkladné opatrenie súdu, ktorý uložil spoločnosti Chemes povinnosť zabezpečiť nerušenú a priebežnú dodávku energií a médií na základe týždenných zálohových platieb. To sa však nestalo a zamestnanci Nexis Fibers zostali od pondelka 20. apríla doma, pričom poberali 60 percent platu. Spoločnosť v dôsledku týchto udalostí ohlásila hromadné prepúšťanie, ktoré sa malo týkať všetkých takmer 400 zamestnancov.
Ako pre agentúru SITA potvrdil výkonný riaditeľ spoločnosti Nexis Fibers Ján Kučeravý, Chemes dodávky na základe dohody s ministrom hospodárstva obnovil v stredu 30. apríla od 6. hodiny. „Naši technici postupne, podľa plánu výroby, spúšťajú strojné zariadenia a tie by mali byť do dvoch dní v plnej prevádzke,“ uviedol Kučeravý. Zároveň však zdôraznil, že opätovné spustenie výroby neznamená, že 400 zamestnancov spoločnosti prestáva byť v ohrození. „Život v biznise nefunguje tak, že ktosi na určitý čas uzatvorí kohútik, potom ho otvorí a firma bude fungovať tak, ako keby sa nič nestalo. Nexis z titulu odstavenia výroby utrpel priame škody okolo 800-tisíc eur. A to nerátame škody z titulu ušlého zisku a škody, ktorým budeme čeliť pre poškodenie našej reputácie na trhu. Vedenie našej firmy však urobí všetko pre to, aby prevádzka nasej firmy bola v maximálnej možnej miere zachovaná,“ dodal výkonný riaditeľ spoločnosti.
Ako vo svojom stanovisku zaslanom agentúre SITA zdôrazňuje vedenie spoločnosti Chemes, a.s., k obnoveniu dodávok ich neviedol žiaden nátlak ani vyhrážky trestným oznámením ministra hospodárstva, ktoré podľa spoločnosti zatiaľ podané nebolo. „Sám pán minister nám v utorok poobede uviedol, že trestné oznámenie na Chemes nepodá. Poprosil nás, aby sme obnovili dodávky pre Nexis Fibers a sľúbil nám, že bude sprostredkovateľom rokovaní so zástupcami tejto spoločnosti. Pána ministra sme upozornili, že obnovenie dodávok nám spôsobuje straty. Kvôli snahe pomôcť zamestnancom Nexisu Fibers a sľubu pomôcť v rokovaniach sme urobili ďalší z množstva ústupkov voči nášmu neplatičovi. No každým dňom sa prehlbujú škody, ktoré kvôli Nexisu Fibers musíme znášať, preto pána Richarda Sulíka vyzývame, aby prišiel čo najskôr do Humenného a sprostredkoval rokovania medzi Chemesom a Nexisom Fibers,“ uviedla spoločnosť s tým, že k ústretovému kroku voči zamestnancom Nexisu Fibers ich priviedla nádej, že minister hospodárstva dokáže pomôcť po vyše troch rokoch k vzájomnej dohode s touto spoločnosťou, ktorá podľa Chemesu riadne neplatí za dodané energie a média. „Ministra hospodárstva Chemes informoval, že Nexis Fibers je jediným klientom v priemyselnom parku, ktorý riadne neplatí za dodávky energií a médií. Kvôli peniazom, ktoré chýbajú od tohto neplatiča, hrozilo, že Chemes nebude schopný dodávať v dohodnutých cenách dodávky energií a médií ďalším vyše 20 firmám, ktoré zamestnávajú vyše 1 400 ľudí. Preto došlo k prerušeniu dodávok pre Nexis Fibers,“ uvádza sa v stanovisku spoločnosti.
Ako v tejto súvislosti už predtým uviedol Kučeravý, Chemes požaduje spätné doplatenie ním stanovených cien. Zároveň tvrdí, že eviduje od Nexisu dlh vo výške 6,6 milióna eur, čo spoločnosť označila za klamstvo. „Nexis má voči Chemesu len záväzky spred povolenia reštrukturalizácie v roku 2016, ktoré si Chemes prihlásil do reštrukturalizácie a Nexis ich priebežne a v súlade s reštrukturalizačným plánom spláca. Inak Nexis ani postupovať nemôže, pretože by Chemes nezákonne a protiprávne zvýhodnil oproti iným veriteľom,“ uviedol Kučeravý s tým, že zvyšok údajného dlhu predstavujú fiktívne pohľadávky. „Nexis nemá voči Chemesu žiadne finančné záväzky po lehote splatnosti. Naopak, Nexis Chemesu zaplatil za roky 2019 a 2020 za energie a médiá spolu o milión eur viac, ako odobral,“ dodal Kučeravý.
Ako dodalo ministerstvo hospodárstva, keďže obe strany prejavili záujem na konštruktívnom vyriešení situácie, rezort zatiaľ avizované trestné oznámenie nepodá. Ako uviedol vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík, dohoda o obnovení dodávok platí do 15. mája. Zároveň sa so zástupcami oboch spoločností dohodol, že dovtedy osobne príde do Humenného a bude sa snažiť prispieť k vyriešeniu problému. „Budem sa snažiť byť akýmsi mediátorom. Verím, že sa podarí dohodnúť. Bol by to dobrý signál,“ uviedol Sulík.