Vyplýva to z predbežných výsledkov štúdie vedcov z univerzít v Edinburghu, Liverpoole a Londýne, ktorí sledovali dáta zo 166 britských nemocníc v období od 6. februára do 18. apríla. Informovala o tom stanica CNN.
Odborníci vychádzali zo vzorky 16 749 pacientov infikovaných koronavírusom, ktorí museli byť prevezení do nemocnice. V období analýzy 33 percent z nich v nemocniciach zomrelo, 49 percent bolo prepustených. Výsledky štúdie, ktorú financuje britská vláda, ale zďaleka nie sú konečné, pretože u mnohých pacientov nebolo v čase jej ukončenia jasné, ako sa u nich bude choroba ďalej vyvíjať.
Okrem úmrtnosti vedci zisťovali aj to, ako predchádzajúce zdravotné problémy ovplyvňujú vyhliadky na uzdravenie. Potvrdili, že potenciálne smrteľný priebeh choroby je častejší u ľudí, ktorí trpia srdcovými chorobami, majú problémy s pľúcami a obličkami. Okrem toho je rizikovým faktorom i pohlavie, pretože umiera viac mužov, ako žien.
Závažné komplikácie častejšie hrozia ľuďom trpiacim obezitou. Podľa štúdie môže byť príčinou fakt, že obézni ľudia majú zníženú funkciu pľúc a tuková vrstva okolo vnútorných orgánov prispieva k prehnanej reakcii imunitného systému na infekciu koronavírusu.