Tentoraz však inšpektori z hygieny zadržali kamión prevážajúci nepovolený odpad, v ktorom sa mal nachádzať aj kontaminovaný zdravotnícky materiál. Zatiaľ čo pre zatvorené hranice je pohyb ľudí minimálny, cezhraničný biznis pokračuje. Týka sa to aj dovozu odpadu zo zahraničia na Slovensko, ktorý v drvivej väčšine skončí v spaľovacích peciach našich cementární.
V čase pandémie však panuje vysoké riziko, že by sa na Slovensko mohol dostať aj odpad zo zdravotníckych zariadení, ktorý môže byť infikovaný novým koronavírusom. Práve na to sa zamerali bratislavskí policajti spolu s Colným úradom a Slovenskou inšpekciou životného prostredia na hraničnom priechode Jarovce - Kittsee. „Počas kontroly bolo zastavené nákladné vozidlo prepravujúce odpad z Rakúskej republiky na Slovensko, v ktorom sa nachádzal iný odpad ako bol povolený, v celkovom objeme 23,04 t. Pravdepodobné miesto určenia pre prijatie tohto odpadu bola Cementáreň Rohožník,“ uviedla Slovenská inšpekcia životného prostredia.
Dopravca nemal povolenia
Odpad javil známky, že by mohol pochádzať z rakúskych nemocníc - našli v ňom napríklad gumené zdravotnícke rukavice. Na dovoz takéhoto odpadu však prepravca nemal zodpovedajúce povolenia. „Z týchto dôvodov nebol umožnený vstup tejto nepovolenej zásielky na územie SR,“ uviedla inšpekcia. „Zásadne sa ohradzujeme voči tvrdeniam, že v alternatívnych palivách používaných v našej spoločnosti sa nachádza infekčný alebo nemocničný odpad.
Každé dovážané alternatívne palivo musí spĺňať prísne kvalitatívne parametre," reagovala hovorkyňa cementárne v Rohožníku Viera Blazsek. Dovoz nelegálneho a nebezpečného odpadu sa stáva vážnym problémom. Vlani inšpekcia životného prostredia vykonala kontroly 3 254 zásielok odpadu, pričom pri viac ako tretine prípadov došlo k porušeniu právnych predpisov.