Odpad z cudziny končí v cementárňach
Kapacity pre ekonomické zhodnocovanie odpadov sú na Slovensku na úrovni 285-tisíc ton odpadu ročne. Ak sa k tomu pripočítajú kapacity cementární, tak je to 605-tisíc ton ročne. Slovenské cementárne spália ročne viac ako 320-tisíc ton odpadu. Veľká časť odpadu sa pritom dováža zo zahraničia.
Viera Blazsek, hovorkyňa cementárne Rohožník
- Naše cementárne, rovnako ako je štandardom v iných krajinách v západnej Európe, používajú alternatívne palivá, ktoré sú vyrobené z odpadu ako plasty, drevo, textil a podobne. Toto palivo nahrádza tradičné fosílne palivá, ako napríklad uhlie, ktoré sa bežne používa v cementárňach. Využívanie alternatívnych palív výrazne prispieva k znižovaniu emisií CO2 a je ekologické, nakoľko musíme spĺňať prísne emisné limity.
Ďalšou výhodou je, že takto využité odpady neskončia bez využitia na skládkach, ale sa využijú na výrobu energie. Žiaľ na Slovensku nie sú dostatočné kapacity na výrobu alternatívnych palív, preto si cementárne musia ich časť dovážať aj zo zahraničia. Zásadne sa ohradzujeme voči tvrdeniam, že v alternatívnych palivách používaných v našej spoločnosti sa nachádza infekčný alebo nemocničný odpad.
Každé dovážané alternatívne palivo musí spĺňať prísne kvalitatívne parametre a na jeho dovoz je vydané povolenie z MŽP. Všetci naši dodávatelia alternatívnych palív garantujú pôvod materiálu a jeho kvalitu. Alternatívne palivá sa vyrábajú z priemyselného a komunálneho odpadu. Naša spoločnosť pravidelne kontroluje proces výroby zmluvných dodávateľov alternatívnych palív. Každé takéto palivo, ktoré je dovážané do zariadení na zhodnocovanie odpadu spoločnosti CRH Slovensko je kontrolované a analyzované v zmysle prevádzkového poriadku zariadenia na zhodnocovanie odpadu a podľa zavedeného systému kontroly kvality, jeho chemické zloženie a zhoda s internými predpismi a rozhodnutiami SIŽP je preverované v internom laboratóriu.
Chápeme obavy z možného prenosu nákazy z odpadu. Avšak ani európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), ani iné inštitúcie nepotvrdili, že štandardné postupy nakladania s odpadom sú nebezpečné z hľadiska rizika infekcie COVID-19. Zhodnocovanie pri veľmi vysokých teplotách v cementárenských peciach (>1400 C) garantuje bezpečnú likvidáciu odpadu. Naša spoločnosť oceňuje zintenzívnenie hraničných kontrol pre dovoz odpadov a veríme, že prispeje k obmedzeniu nelegálneho dovozu odpadov.