Policajti jej na hranici nariadili strastiplnú púť do štátneho zariadenia. Odtiaľ ju po preplakanej noci však poslali domov. Sylvia sa z celého incidentu a strachu z nákazy psychicky zrútila. Sylvia išla len na svoj 2-týždenný opatrovateľský turnus. V marci však v Európe vypukla pandémia a na 7 týždňov uviazla v spoločnej domácnosti s 98-ročnou pani. Závažnosť situácie si uvedomila už čoskoro, keď jej začali dochádzať lieky na štítnu žľazu.
„Moja lekárka mi napísala mailom správu s odporučením domácej karantény. Pred cestou na Slovensko som si nechala urobiť test na COVID-19 v rakúskom súkromnom laboratóriu,“ povedala Košičanka. Výsledky jej doručili vo štvrtok 23. apríla a spolu s kamarátkou, ktorá si urobila test v rakúskej nemocnici, sa vybrali domov. O dva dni neskôr, v piatok, však na rakúsko-slovenskej hranici pri kontrole slovenskými policajtmi nastal problém a začala sa jej najhoršia nočná mora.
Na hraniciach ukázala vedúcemu policajtovi doklad o tom, že nie je chorá, no jemu sa to nepozdávalo a poslali ju do štátnej karantény. „Skoro som sa zrútila. Celé týždne som bola v izolácii, mala som negatívny test starý dva dni a musela som ísť na miesto, kde som sa mohla nakaziť,“ opísala skľučujúce pocity. Jej kamarátku, ktorá mala taktiež odporučenie od lekárky na domácu karanténu a test zo štátnej rakúskej nemocnice, policajti poslali domov. V policajnom konvoji sa v osobnom aute vydala na cestu do štátneho zariadenia v Tatranskej Lomnici.
Cesta cez celé Slovensko
Pred zariadením ministerstva financií ich čakali traja páni v bielych oblekoch. Sylvia však odmietala vystúpiť z auta. Nakoniec, pod garanciou toho, že bude na izbe sama, sa po polnoci ubytovala. Po prebdenej noci v sobotu ráno hneď kontaktovala rodinu i vedenie zariadenia. „Začala som byť zúfalá, plakala som a bola by som už pomaly aj ochotná vyskočiť z okna, aby si kompetentní uvedomili, čo sa deje. Ešte v nočných hodinách som telefonovala s popradskou hygieničkou, nebyť jej pochopenia a následných krokov, mohol sa tento prípad skončiť tragicky,“ priznala Košičanka. Onedlho jej zavolala riaditeľka zariadenia a oznámila, že tam nemá čo hľadať, nech sa zbalí a môže ísť domov.
Čo na udalosť hovorí polícia?
Veronika Martiniaková, hovorkyňa KR PZ Bratislava
- K vami zaslaným potvrdeniam nie sme kompetentní sa vyjadriť, nakoľko Policajný zbor SR striktne koná na základe opatrení Úradu verejného zdravotníctva zo dňa 24. 4. 2020. Z tohto opatrenia jasne vyplýva, že predloženie negatívneho testu na ochorenie COVID-19 nie je jedinou podmienkou na to, aby osobe nebola nariadená izolácia v zariadení určenom štátom.
Od 1. mája pre opatrovateľky nebude povinná štátna karanténa. Na prekročenie slovenských hraníc budú potrebovať negatívny test, ktorý nemôže byť starší než štyri dni. Výnimky sa týkajú zdravotníkov a opatrovateliek, ktorí pracujú len v niektorých regiónoch Česka a Rakúska a to v Juhomoravskom, Zlínskom, Moravsko-sliezskom, Olomouckom kraji a v spolkových krajinách Viedeň, Dolné Rakúsko, Burgenland.