Slovensko trápi extrémne sucho, ktoré umocňuje silný vietor. Odborníci predpokladajú slabú úrodu a otáznik visí aj nad samozbermi. Ako sa premietne vyčíňanie počasia do cien ovocia?!
Kým minulý rok ohrozovali samozbery jahôd dažde, tento rok je to extrémne sucho. „Závlahu na jahody berieme z kanála, ktorý, ak bude takto ešte dva týždne, vyschne. To znamená, že jahody nedorastú, budú maličké. Tiež prekopávame pôdu, aby sme sa dostali k spodnej vode,“ krúti hlavou Milan Broškovič z Emilových Sadov vo Dvoroch nad Žitavou. Už teraz je jasné, že ceny pôjdu hore.
„Budeme zvyšovať pri samozbere asi na 2,50 eura za kilogram, tým, čo majú zakúpené poukážky, však garantujeme cenu 2,09 eura. Ale tá cena, okrem poukážok, sa môže ešte hýbať, všetko závisí od počasia i trhu,“ prízvukuje Broškovič. Práve predajom poukážok tu dokázali vybudovať protimrazovú závlahu, ktorá zachránila časť ovocia. „Ešte opadávajú kvety, tak nevieme presne čísla, ale napríklad broskýň bude tak 50 percent, jablká, kde nebola mrazová závlaha, ostali tak na 20 - 30 percentách,“dodáva Broškovič.
Naháňame po poliach flís
Neradostná situácia je v súčasnosti aj v Boni Fructe v Dunajskej Lužnej. Silný vietor spôsobil, že flís, ktorým chránia jahody, doslova lieta po poliach. „Ten vietor ešte viac vysušuje pôdu, čo je problém. Momentálne máme v predaji už jahody, ktoré dozreli vo fóliovníku, cena je 10 eur za kilogram. Aká bude cena pri samozbere, to ešte nevieme povedať. Minulý rok to bolo na začiatku 2,80, neskôr 2,20 eura za kilogram,“ hovorí Peter Turlík.
„Pri jahodách a kôstkovinách ako sú čerešne, je nevýhodou, že kým na lokálne ovocie sa pred voľbami znížila DPH na 10 %, tieto však do toho nespadajú a ostali na 20 percentách. Zníženie DPH by veľmi pomohlo pri cene,“ upozorňuje. Najväčší pestovatelia ovocia u nás prišli tiež o značnú úrodu pri mrazivých nociach. „To, čo sa zachránilo protimrazovým systémom, nebude mať takú kvalitu a je otázne, či bude o také ovocie záujem,“ poukazuje na ďalší problém Turlík.
Ovocia bude menej
Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK
- Do konca apríla ovocinári vynaložili viac ako milión tristotisíc eur na záchranu ovocných stromov. Straty na úrode budú výrazné. V najväčšej miere budú postihnuté stromy marhúľ, broskýň, čerešní. Utrpeli aj stromy, ako sú hrušky či jablká. Slovenského ovocia bude mene,j asi len 30-tisíc ton, uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať. Ako sa to prejaví na cenách, uvidímev najbližších mesiacoch.