"Vieme, že znečistenie plastmi je celosvetový problém a existoval už pred pandémiou. Musíme byť opatrní v tom, kam sa dostaneme po nej," uviedol Nick Mallos z neziskovej organizácie Ocean Conservancy. Vlády po vypuknutí pandémie začali zhromažďovať veľké množstvo ochranných prostriedkov, akými sú rukavice, štíty, odevy a podobne. Vyzvali tiež obyvateľov, aby sa chránili proti vírusu a používali tieto prostriedky. "Všade okolo môjho domu sú vyhodené masky a rukavice," povedal John Hocevar z organizácie Greenpeace.
"Dva dni tu pršalo a veľmi rýchlo sa tak dostali do kanalizácie. Tu, vo Washingtone, skončia v rieke Anacostia, v Chesapeake Bay a napokon v Atlantickom oceáne," objasnil. Podľa štúdie skončí každý rok v oceánoch osem miliónov ton plastového odpadu, pričom tento stav sa každoročne zhoršuje. "Rukavice, rovnako ako plastové tašky, sa môžu javiť ako medúza alebo iný druh potravy pre morské korytnačky. Popruhy na tvárových maskách zase predstavujú riziko zapletenia sa do nich," povedal Hocevar.
"V súčasnosti čelíme najmä ohrozeniu verejného zdravia. Musíme si však uvedomiť, že záleží aj na odpade, ktorý prináša táto pandémia. Vieme, že na svete je veľa miest, kde sa nedokážu vysporiadať s týmto odpadom. Je to škodlivé pre zdravie ľudí, oceány a životné prostredie," vyjadril sa Mallos. Ďalším problémom je, že niektoré krajiny v čase krízy upustili od zákazov súvisiacich s plastovými výrobkami na jedno použitie. Vo Veľkej Británii napríklad pozastavili poplatky za plastové tašky, v niektorých amerických štátoch zas zakázali používanie výrobkov na viacnásobné použitie v snahe zabrániť šíreniu vírusu.
Plastics Industry Association v marci vyzvala americké ministerstvo zdravotníctva, aby verejne informovalo o výhodách pre zdravie a bezpečnosť týkajúcich sa plastov na jedno použitie. "Je znepokojujúce, že niektoré skupiny zneužívajú atmosféru plnú strachu a neistoty. Starosti nám robí fakt, že využívajú túto príležitosť na predaj jednorazových produktov, ktoré označujú za bezpečné," uviedol Mallos.