Choroboplodné mikroorganizmy dokážu prežiť na rukách hodiny. Zatiaľ nie je známe, ako dlho na nich prežíva nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, avšak podľa dostupných informácií dokáže v prostredí v závislosti od povrchu prežiť od dvoch hodín do deviatich dní. Informuje o tom Centrum mikrobiológie a prevencie infekcií Trnavskej univerzity (TU) v inštruktážnom videu k utorkovému Svetovému dňu hygieny rúk.
Odborníci pripomínajú, že najúčinnejšou prevenciou pred infekciou je hygiena rúk mydlom a teplou vodou alebo alkoholovou dezinfekciou. "Ruky si treba umývať, ak sú viditeľne znečistené, pred jedlom, po použití toalety, po návrate zvonka, po kýchaní, kašľaní či smrkaní," informujú vo videu. Molekuly mydla podľa odborníkov rozpúšťajú tukový obal vírusu. Ten je bez obalu ľahko zraniteľný, nedokáže spôsobiť ďalšiu infekciu a množiť sa. "Pomocou mechanického trenia a vody sa z povrchu rúk odstránia všetky nečistoty. Samotné umývanie by malo trvať minimálne 20 sekúnd," tvrdia mikrobiológovia z TU.
Alkoholovú dezinfekciu by podľa nich mali používať najmä zdravotníci, iní ľudia iba v prípade, ak v danej chvíli nie je dostupné mydlo a voda. V bežnom živote nemá nahrádzať umývanie rúk. "Dezinfekčné prostriedky tiež rozrušujú proteíny na povrchu vírusu, bez ktorých nevie prenikať do bunky. Treba aplikovať aspoň tri mililitre roztoku na suché ruky a dezinfikovať aspoň 30 sekúnd. Dezinfekcia by mala mať obsah alkoholu aspoň 70 percent a deklarovaný virocídny účinok normou Európskej únie," vysvetľujú odborníci.
Celosvetová osvetová kampaň Svetovej zdravotníckej organizácie je v roku 2020 prioritne zameraná na oblasť hygieny rúk zdravotných sestier a pôrodných asistentiek, ktoré zásadne zvyšujú kvalitu zdravotnej starostlivosti a ochrany pacientov.