"Ak niekto napríklad nosí rukavice, či už gumené alebo také tie jemné celý deň, tak keď sa pod tým koža spotí, môžu nastať reakcie, ako je začervenanie, svrbenie a podobne," uviedla Zelenková.
Pri používaní dezinfekčných prostriedkov je potrebné podľa jej slov zároveň používať regeneračné krémy na ruky a mydlá, ktoré nedráždia. "Nemusí to byť mydlo, ktoré stojí 15 - 20 eur, stačí úplne obyčajné detské, dezinfekčné a potom treba použiť klasické prípravky na premastenie rúk," vysvetlila lekárka s tým, že im pribudli pacienti práve s reakciami na dezinfekčné prostriedky. Podľa nej ide najmä o ľudí, ktorí majú napríklad prioritnú diagnózu ekzém.
"Ďalší problém vzniká, keď človek používa dezinfekčný prostriedok a trebárs neuvedomelo sa dotkne tváre alebo iných partií, ako napríklad čela a podobne. Tam potom tiež môžu vzniknúť reakcie," povedala Zelenková.
Nosenie gumených rukavíc, ako aj používanie dezinfekčných prostriedkov je potrebné podľa jej slov obmedziť. "Keď som doma, určite nie každú hodinu dezinfikovať. Samozrejme, keď sa pohybujem vonku, idem nakúpiť alebo podobne, v tom prípade je potrebné na to dávať extrémne pozor. Je rozdiel medzi aerosólmi, ktoré nám dajú na ruky v ktoromkoľvek obchode, a gélovými, tie zvyčajne nie sú dráždivé. Podomácky vyrobené dezinfekčné prípravky, to môže byť riziko," doplnila Zelenková.
V týchto dňoch komunikujú s pacientmi elektronicky, ale aj osobne. "Dávam prednosť tomu pacienta vidieť, lebo koža vyzerá úplne inak na plochej obrazovke a úplne inak v skutočnosti. S pacientom sa vždy treba porozprávať nielen o tom, akú mastičku dať, lebo kožné nie je len o mastiach, ale aj o systémovej liečbe," dodala lekárka.
Zelenková bola v minulosti prezidentkou Slovenskej spoločnosti estetickej dermatológie a kozmetiky (SSEDK) a Európskej spoločnosti kozmetiky a estetickej dermatológie (ESCAD). V roku 1980 sa stala najmladšou primárkou kožného oddelenia v Československu. Od roku 1999 vedie dermatovenerologické oddelenie sanatórneho typu vo Svidníku.