Britské štátne zdravotníctvo vyvinulo aplikáciu, ktorá by mala sledovať pohyb jednotlivcov. Včera ju začal testovať zdravotnícky personál na ostrove Wight v Lamanšskom prielive. Od štvrtka si ju budú môcť stiahnuť všetci obyvatelia ostrova a neskôr aj ostatní Briti. Každý užívateľ bude mať pridelený jedinečný kód.
Aplikácia sa bude pomocou Bluetooth spájať s inými užívateľmi v blízkosti a ich kód zaznamená a zapamätá si ho. Taktiež sa užívateľa pýta, ako sa cíti a ak má príznaky, musí ísť na testy. Štátny zdravotnícky systém potom použije informácie o jeho pohybe a upozorní ľudí, s ktorými prišiel nakazený do kontaktu. Zároveň, na základe prvej časti PSČ bude vedieť, kde sa približne nachádzajú.
Podobné sledovacie aplikácie používajú aj v Nemecku alebo vo Švajčiarsku, no britská je iná. Používa externý server, na ktorom ukladá dáta od užívateľov. Z toho vyplýva obava zo zneužitia uložených dát či možné komplikácie pri vycestovaní. Minister zdravotníctva Matt Hancock však uistil verejnosť, že dáta budú anonymné a nikdy ich neposkytnú tretím stranám.
Aplikácia aj napriek problémom zohrá kľúčovú rolu pri hľadaní nakazených a ohrozených jedincov, kým nebude vakcína. K tej sú bližšie vedci z univerzity v holandskom Utrechte. Podarilo sa im identifikovať protilátku, ktorá zabraňuje vírusu zachytiť sa na zdravej bunke a parazitovať na nej. Tento objav je v testovacej fáze a mal by pomôcť pri liečbe ochorenia COVID-19.
Británia
190 584 nakazených
† 28 734 mŕtvych
Taliansko
211 938 nakazených
† 29 079 mŕtvych