V utorok sa ich pred fabrikou zišlo niekoľko desiatok a v rúškach ostro protestovali proti takémuto zaobchádzaniu zo strany majiteľa. „Som úplne v koncoch. Nemám z čoho platiť účty. Máme hypotéku, musíme platiť byt a taktiež mám dve školopovinné deti, o ktoré sa treba starať,“ hnevá sa Michal (45), ktorý v zlievarni pracoval 25 rokov.
„Odliatky pre automobilku som robil vo výrobe sviatok - piatok. Vždy, keď bolo treba, robili sa nadčasy, nedele, sviatky a toto je výsledok, že nemám z čoho žiť,“ posťažoval sa Michal, ktorého teraz spolu s rodinou živia svokrovci. Aj on, podobne ako jeho kolegovia, dal výpoveď, aby mohol dostať aspoň podporu z úradu práce. „Teraz som sem prišiel, aby mi zamestnávateľ povedal, kedy mi dá moje peniaze a vyplatí odstupné,“ rozčuľuje sa Michal, ktorému dlžia asi 3 000 eur.
Podobne je na tom dlhoročná zamestnankyňa Drahuše (58). „Ja som tu robila 30 rokov. Zažila som ešte aj starých majiteľov, ale toto, čo sa deje teraz, nemá obdoby. Tri mesiace bez peňazí. Keby som nemala manžela, tak umriem, pretože by mi nemal kto podať pomocnú ruku. V tejto firme som nechala všetko a keď mám tri roky pred dôchodkom, vykašľali sa na mňa. Ja si teraz už určite prácu nenájdem,“ zúfa si Drahuše, ktorej firma tiež dlží zhruba 3 000 eur.
Podľa ľudí zo zlievarne prišla momentálna situácia zamestnávateľovi vhod. „Ale my veľmi dobre vieme, že koronavírus nemá na firmu vôbec žiadny vplyv. Majú problémy už dobre dlho a peniaze nám načas prišli naposledy v roku 2017,“ hromžia zamestnanci, ktorí žiadajú vyplatiť svoje peniaze cez garančný fond.
Majitelia zlievarne poslali za protestujúcimi svojho právnika. „Zaviazali sme sa, že bez zbytočného odkladu začneme postup, ktorý ukladá zákon. Oznámime Sociálnej poisťovni platovú neschopnosť a v časových lehotách začneme vystavovať potvrdenia pre účely výplaty z garančného poistenia,“ povedal Peter Sopko, advokát spoločnosti. To však môže trvať ďalších 60 dní...