Prieskum Asociácie na ochranu práv pacientov SR ukázal, že takmer každý tretí pacient chodí k svojmu lekárovi oveľa menej ako pred zavedením opatrení v dôsledku šíriacej sa nákazy COVID-19. Odborníci upozorňujú, že práve tento fakt sa onedlho môže odraziť na celkovom zdraví Slovákov a prejavia sa zanedbané vyšetrenia, plánované zákroky aj preventívne prehliadky.
Zdravotní odborníci sa zhodujú v tom, že odkladaná zdravotná starostlivosť môže mať veľké následky. Až štvrtina pacientov v ich reprezentatívnom prieskume uviedla, že k špecializovanému lekárovi chodí oveľa menej ako v čase, keď neboli prijaté karanténne opatrenia.
Aj v prípade zdravotných problémov sa fyzicky do ambulancií pacienti nedostali a lekári uprednostňovali telefonické konzultácie. Mnohí však boli zúfalí a nevedeli, ako postupovať, keď im lekár odmietol návštevu v ambulancii. Podľa prezidentky asociácie Márie Lévyovej sa „mnohí stretávajú s tým, že sa lekárovi ani nedokážu dovolať“.
Čakačky sa predĺžili
„Už pred začatím pandémie koronavírusu museli mnohí pacienti čakať na zdravotnú starostlivosť,“ hovorí Lévyová a dopĺňa: „V dôsledku dlhých čakacích lehôt tak neraz zostávali neliečení, v bolestiach aj týždne či mesiace.“
Situácia sa podľa nej v týchto dňoch výrazne zhoršila, je preto potrebné čím skôr pristúpiť k zlepšeniu dostupnosti liečby pre akútnych aj chronických pacientov. „Čo všetko sme museli obetovať pre zvládnutie koronakrízy, ukáže až čas,“ uzavrela.