Pacienti boli doteraz odsúvaní a v nemocniciach sa neoperovalo tak, ako sa malo. Minister však tvrdí, že operačné zákroky nikdy nezakázal. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti však tvrdia, že sa len držali odporúčaní a pripravovali sa na potreby pandémie.
Zdravotníctvo na Slovensku fungovalo od vypuknutia korony v obmedzenom režime. Zameralo sa na boj s COVID-19 a opatrenia zamerané na zabránenie šírenia tohto ochorenia. „Bolo povedané, že sa má ísť v režime akútnej medicíny, keď sa majú realizovať úkony zachraňujúce život a nerobia sa prevencie,“ uviedol Milan Urbani, gynekológ. Ako dodal, takzvané plánované operácie sa nemali v tomto období vykonávať. „Pán minister a pán predseda vlády musia dávať jasné inštrukcie. Povedať, čo sa smie, čo sa nesmie, a to presne explicitne napísať na papier,“ upozorňuje Urbáni.
Šéf rezortu zdravotníctva teraz volá po štarte nášho zdravotníctva a hovorí, že plánované operácie nezakázal. „Ide o to, že potrebujeme spustiť plánované operácie, potrebujeme začať vyšetrovať pacientov v ambulanciách lekárov. Už som avizoval, že hoci nikdy nebolo prikázané, aby plánované operácie boli úplne zastavené, prax bola taká, že v mnohých zariadeniach došlo k úplnému zastaveniu,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Začínajú operovať
Sú to dva týždne, čo minister zdravotníctva vyzval nemocnice, aby postupne rozbehli plánované operácie. Niektoré zariadenia s tým začali práve včera. „Budú sa realizovať všetky operácie, ktoré patria medzi odkladné operačné výkony. Ich odkladnosť je maximálne tri mesiace od stanovenia indikácie,“ tvrdí medicínsky riaditeľ siete AGEL Ján Slávik.
Výnimkami sú prípady, keď si operácia vyžaduje väčšiu potrebu krvnej transfúzie, väčšie množstvo ochranných pracovných prostriedkov alebo dlhšiu pooperačnú hospitalizáciu. „Aktuálne pripravujeme postupné spúšťanie aj plánovaných výkonov. Týka sa to najmä výkonov, ktoré už neznesú odklad a ktoré, ak nebudú zrealizované, mohli by spôsobiť zhoršenie zdravotného stavu pacienta,“ tvrdí hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Eva Kliská.
Nemocnice plánované zákroky obmedzili, pretože očakávali citeľný prírastok pacientov s ochorením COVID-19. Čas podľa rezortu zdravotníctva ukázal, že Slovensko vďaka opatreniam a disciplinovanosti situáciu zvláda veľmi dobre. „V súvislosti s priaznivou epidemiologickou situáciou vyzývam nemocnice, lekárov, aby začali aj s realizáciou plánovaných výkonov,“ hovorí minister Marek Krajčí.
Už aj ambulantní lekári
Koronakríza významne zasiahla aj poskytovanie ambulantnej starostlivosti. Mnohí všeobecní lekári pre dospelých spočiatku nerobili nič iné, len manažovali pacientov, ktorí mierili do karantény, a vypisovali doklady o práceneschopnosti. „Môžete robiť aj preventívne prehliadky,“ povedal šéf rezortu. Lekárom pripomenul, že ústava platí, takže občan má právo na zdravotnú starostlivosť.