Dušan Zachar, INEKO
- Závisí to od kapacít (personálnych, materiálno-technických, finančných), ako aj od možnosti a schopnosti využiť potenciál zvyšovania výkonnosti a efektívnosti. Ak zostanú tieto faktory nezmenené, tak môžeme očakávať predĺženie čakacích lehôt o dni, týždne, prípadne mesiace, počas ktorých nebola poskytovaná plnohodnotná zdravotná starostlivosť.
Jozef Ježík, chirurg, exriaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku
- V čase, keď sme nevedeli, kedy bude maximum záťaže pre zdravotníctvo, je normálne obmedziť plánované výkony. Kapacity by mali byť šetrené na to, že môže prísť situácia, že budeme potrebovať vyťaženie klúčových oddelení pre pacientov, ktorí starostlivosť potrebujú. Iná možnosť nebola. Reálne nastane to, že vznikne predĺženie lehôt. Nápor, ktorý bol odložený, kým sa teraz zrealizuje a odoperuje, bude trvať určité mesiace.
Operácie poklesli o vyše 76 %
Slávka Gáborová, Všeobecná zdravotná poisťovňa
- Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vníma postupný nábeh nemocníc do bežného režimu pozitívne. Na základe našich databáz o počte hospitalizovaných pacientov v nemocniciach môžeme konštatovať, že od polovice marca do konca apríla sa znížil priemerný týždenný počet plánovaných operácií v porovnaní s predchádzajúcim obdobím od začiatku roka o viac ako 76 %. Na základe týchto informácií usudzujeme, že ak od polovice mája začnú nemocnice fungovať v riadnom režime, zaznamenaný útlm výkonov od polovice marca do polovice mája na 24 % predĺži čakacie lehoty na plánované operácie približne o 6 týždňov.