"Oceňujem flexibilitu ÚVO a zároveň zdôrazňujem, že zatiaľ bola doručená iba časť výsledkov kontroly, ktorá bola vykonaná precízne," uviedol v tejto súvislosti generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár. Podľa jeho vyjadrenia, ktoré TASR sprostredkovala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová, v najbližšej dobe po osobnom rozhovore s predsedom ÚVO doručia GP SR ďalšie výsledky kontroly. "Tie budú bezodkladne odstúpené na ďalšiu realizáciu Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý už vo veci koná," spresnil Čižnár. Ten už koncom marca požiadal listom predsedu ÚVO Miroslava Hliváka o bezodkladné preverenie informácií vo veci nákupu zdravotníckeho materiálu SŠHR SR.
ÚVO v stredu informoval o tom, že SŠHR pri nákupe zdravotníckych pomôcok za viac ako 12 miliónov eur, ktoré mala dodať spoločnosť Lacorp, postupovala v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Hoci štátne rezervy mali právo vzhľadom na mimoriadnu situáciu využiť priame rokovacie konanie, nepostupovali podľa úradu v súlade so základnými princípmi verejného obstarávania, a to najmä princípom transparentnosti, princípom rovnakého zaobchádzania a princípom hospodárnosti a efektívnosti.
Bývalý predseda SŠHR SR Kajetán Kičura je od 23. apríla rozhodnutím sudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, vo väzbe. Voči rozhodnutiu podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať v najbližšom období Najvyšší súd SR. Kajetána Kičuru obvinil prokurátor ÚŠP z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti 21. apríla. Aj voči obvineniu podal Kajetán Kičura a jeho obhajca sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať generálny prokurátor.
ÚŠP však po obvinení upozornil na skutočnosť, že sa objavila v médiách nepravdivá informácia o tom, že osoby v kauze týkajúcej sa SŠHR boli obvinené za korupčné konanie a legalizáciu príjmov z trestnej činnosti v súvislosti s nákupom zdravotníckeho materiálu. K tomu malo dôjsť po vypuknutí pandémie nového koronavírusu a výška úplatkov mala byť v sume 200 000 eur.
V skutočnosti bolo obvinenie vznesené v súvislosti s uzatváraním zmlúv, ktoré nemajú žiadny súvis s nákupom zdravotných pomôcok, a podozrivé kontrakty, ako aj podozrivé platby prebehli skôr, ako prepukol nový koronavírus. Konečná suma predpokladaných úplatkov má byť zároveň vyššia.