Minister vnútra Roman Mikulec zámer obhajuje, keďže zachytáva pozitívne testovaných ľudí a odmieta, že ide o protiústavné nariadenie. Mikulec hovorí, že čísla podľa neho dokazujú, že opatrenie je efektívne a účinné. Poukázal aj na to, že niektoré prípady nákazy v poslednom čase zaznamenali práve u navrátilcov zo zahraničia. Štát sa podľa ministra snaží osobám v karanténe vychádzať v ústrety pri ich požiadavkách. Pripustil však, že nie všetkým sa dá vyhovieť.
„V tom množstve opatrení sa nedá všetko urobiť úplne najlepšie,“ povedal. Mikulec doplnil, že pokiaľ to situácia v okolitých štátoch dovolí, opatrenia v súvislosti s povinnou karanténou sa môžu upraviť. „Stále je na prvom mieste zdravie občanov SR,“ dodal s tým, že s Patakyovou by chcel o jej výhradách diskutovať. Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová koncom apríla odporučila zmeniť systém povinnej štátnej karantény.
Obrátila sa preto na hlavného hygienika SR Jána Mikasa a požiadala ho o nápravu v prípade možného porušovania základných práv. Tento týžden ombudsmanka poslala ministrovi aj otvorený list, v ktorom sa zase pýtala, na základe akého nariadenia zakázali vstup cudzím štátnym príslušníkom na územie Slovenska. Ani po intervencii nebolo jasné, kto také nariadenie vydal a ako presne vyzerá.
Ministerstvo pôvodne novinárov odkazovalo na tlačové správy a nie oficiálny dokument, v ktorých by o nových pravidlách písalo. Ombudsmanka Mikulca vyzývala k tomu, aby zverejnil presné znenie dokumentu. „Za problematické v prvom rade považujem, že opatrenia ústredného krízového štábu v takej podstatnej veci, ako je obmedzenie prechodu hraníc, keď dochádza k zasahovaniu do práv osôb, nie sú verejne sprístupnené v ich presnom znení,“ písala Patakyová.
Mikulec povedal, že sa s ombudsmankou rád stretne a všetko jej vysvetlí. Súčasné opatrenia podľa neho vychádzajú z uznesení vlády, ktoré sú zverejnené, a zrozhodnutí Ústredného krízového štábu SR. Pripomenul, že 12. marca boli zavedené kontroly na hraničných priechodoch, pričom vstup na územie SR bol umožnený len občanom a osobám s trvalým pobytom. Nariadením vlády začiatkom apríla sa následne zaviedli kontroly na vnútorných hraniciach, pričom v súlade so schengenskými predpismi boli aj predĺžené. Mikulec hovorí, že nariadenie Ústredného krízového štábu nie je povinné zverejňovať.