Kluge na tlačovej konferencii podľa agentúry AP uviedol, že hoci údajov nie je dostatok, európske štáty vrátane Belgicka, Británie, Francúzska, Ruska a Španielska hlásia nárast domáceho násilia páchaného na ženách až o 60 percent. Počet telefonátov na tiesňové linky v rovnakom čase stúpol až päťnásobne.
Predstaviteľ WHO v tejto súvislosti varoval, že karanténne opatrenia môžu mať katastrofálny dosah na bezbranné ženy a deti.
"Ak by karanténne opatrenia mali trvať šesť mesiacov, očakávame celosvetovo 31 miliónov dodatočných prípadov násilia na základe rodovej príslušnosti," vyhlásil Kluge s odvolaním sa na údaje Populačného fondu Spojených národov (UNFPA). Dodal, že podľa dostupných údajov úroveň násilia medzi ľuďmi vzrastá v čase akejkoľvek krízy.
V takejto situácii je podľa Klugeho "morálnou povinnosťou" úradov, aby zabezpečili ohrozeným skupinám obyvateľstva potrebnú pomoc a podporu.
Niektoré krajiny však už v tomto smere podnikli prvé kroky. Napríklad v Taliansku vytvorili aplikáciu, ktorá obetiam domáceho násilia umožňuje upozorniť zodpovedné úrady bez toho, aby museli kamkoľvek telefonovať. V Španielsku a Francúzsku zas môžu ľudia na svoje problémy upozorniť lekárnikov pomocou kódových slov.