Dlho ich v obchodoch nebolo dostať, potom ich ceny vystrelili do výšok. Napriek tomu si väčšina z nás myslí, že ich nutne musí mať a používať čo najčastejšie. Odborníci však hovoria opak a varujú, že tieto prípravky môžu priniesť viac škody ako osohu.
Každý vie, že všetkého veľa škodí. Platí to aj v prípade nadmerného umývania rúk alebo používania antibakteriálneho gélu. Doba koronavírusu si vyžaduje svoje a umývanie rúk je stále najúčinnejšou zbraňou proti šíreniu nákazy. Časté umývanie však vysušuje pleť a predovšetkým dezinfekčné prípravky extrémne zaťažujú pokožku rúk. Odstraňujú totiž prirodzený maz a tým sa pokožka nadmerne vysúša.
Tento krok môže viesť k jej krehnutiu a prasknutiu. Malé ranky predstavujú vstupnú bránu pre baktérie do nášho organizmu. „Môžeme využiť aj rôzne prírodné čistiace prostriedky, napríklad na báze esenciálnych olejov. Nie je potrebné mydlo s dezinfekčnou prísadou,“ hovorí Jaroslava Brňová z oddelenia nemocničnej hygieny a epidemiológie Fakultnej nemocnice Trnava.
Škodia aj pod povrchom
Dezinfekčné prípravky často obsahujú triclosan, ktorý sa aj cez nepoškodenú pokožku dostáva do tela. Tým môže narušiť hormóny v tele, čo môže spôsobiť široké spektrum problémov od neplodnosti cez poruchu vývoju mozgu až po poruchy srdcových funkcií. Ďalším veľkým problémom je, že časté užívanie týchto nežiaducich chemikálií zvyšuje odolnosť veľkého množstva baktérií proti antibiotikám.
Kedy je vhodné použiť antibakteriálny gél
- pred jedlom - obzvlášť, ak nejete doma vlastné jedlo
- v nemocniciach a u lekára - bývajú plné nebezpečných baktérií
- po návšteve obchodu - najmä, keď platíte v hotovosti
- ak nie je dostupné umývadlo, alebo ak je umývanie rúk časovo náročné - napríklad pri obsluhe zákazníkov v obchode