Vzdávajú im hold so želaním, aby sa podobné hrôzy už nikdy viac nemuseli opakovať.
V piatok si Európa pripomenula 75 rokov od porážky fašizmu a konca 2. svetovej vojny. Zapáliť sviečku tým, ktorí počas desivých historických okamihov položili svoje životy, prišli preto aj ľudia na cintoríny po celom Slovensku.
Hrdinov, ktorí položili svoje životy počas 2. svetovej vojny, si v Martine prišiel uctiť aj Peter s manželkou a so synom. „Prišiel som sem dnes s mojou rodinou kvôli tomu, že môj otec bol rodák z Vrútok a čo je podstatné, je Deň víťazstva nad fašizmom a ukončenia 2. svetovej vojny u nás a v Európe a chceme si takto uctiť pamiatku tých, ktorí tu bojovali a zahynuli počas SNP alebo pri oslobodzovaní tohto regiónu,“ povedal.
Pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom a 75. výročia ukončenia 2. svetovej vojny si vo Zvolene uctila pamiatku jej obetí aj Zvolenčanka Jolana Lehotská (65). „Keďže je dnes výročie, rozhodla som sa vzdať úctu padlým vojakom, ktorí nám pomohli vyhrať nad zlom a poraziť fašizmus a pritom prišli o svoj život.
Aj môj otec bol vojakom a preto sem chodím pravidelne a nezabránila mi v tom ani pandémia,“ prezradila.
Na Ústrednom vojenskom cintoríne vo Zvolene je pochovaných viac ako 17 600 príslušníkov sovietskej Červenej armády a viac ako 10 300 vojakov Kráľovskej rumunskej armády, ktorí v rokoch 1944 - 1945 zahynuli pri oslobodzovaní nášho územia. Cintoríny padlých sovietskych a rumunských vojakov sú národnými kultúrnymi pamiatkami SR.
Oľga (62) z Levíc prišla na Slavín, pamätník sovietskych vojakov, včera vzdať hold padlým hrdinom. „Ja som tie hrôzy nezažila, ale myslím si, že by nebolo správne zabudnúť.
Aj preto ma teší, že tu vidím nielen starších, ale aj mladých ľudí, či dokonca rodiny s deťmi, ktorí si našli čas a s kvetmi v rukách sa prišli pokloniť k pamätníku. Je pekné, že posolstvo obety týchto mladých hrdinov odovzdávame mladším generáciám. Pretože táto najvyššia obeť, ktorú priniesli, nesmie byť zabudnutá ani po 75 rokoch, ba ani neskôr,“ prezradila.