Napriek tomu skvostnú národnú kultúrnu pamiatku zveľaďujú aj v tomto období. Reštaurátor Ján Hromada so svojím tímom vyhľadáva a obnovuje pôvodné barokové fresky v Strednom kostole. Banskoštiavnická kalvária prechádza obnovou už od roku 2008. Nadšenci už zrekonštruovali celý areál a takmer všetky objekty.
Už to je 13 rokov, čo štiavnická kalvária zaujala miesto v zozname stovky najohrozenejších pamiatok sveta. Čoskoro nato, v roku 2008, sa z iniciatívy dobrovoľníkov začala jej generálna rekonštrukcia a práce pokračujú aj v tomto zložitom období. Samozrejme, za prísnych bezpečnostných opatrení.
„Pokračujeme napríklad v reštaurovaní fresiek v interiéri Stredného kostola. Momentálne tu prebiehajú práce na odkrývaní sekundárnych premalieb a hľadaní pôvodných barokových fresiek, aby bol kostol po ukončení čo najviac autentický. Ide o precíznu a náročnú činnosť,“ hovorí predseda Kalvárskeho fondu Martin Macharik.
V minulosti to nerobili odborníci
Na Strednom kostole prebieha rekonštrukcia už dva roky. Dosiaľ sa podarilo obnoviť strechy, bočné koridory, fasádu a obelisky.
„V tom čase boli už poškodené a vtedajší maliar, ktorý ani nebol reštaurátor, ich premaľoval nevhodným spôsobom,“ pokračuje Macharik. Štiavnická kalvária je baroková kultúrna pamiatka a patrí k najkrajším svojho druhu na svete. Na rok 2021 je naplánované dokončenie obnovy fresiek, schodov, mreží a hlavného oltára Stredného kostola.
Stredný kostol sa nazýva aj Sväté schody. Majú 34 drevených stupňov, v ktorých boli pôvodne relikvie svätcov. Predlohou pre ne boli schody v Lateránskej bazilike v Ríme. Tieto schody pochádzajú z Jeruzalema a Ježiš vraj po nich kráčal počas svojej poslednej cesty.