Tri štvrtiny Slovákov aj Čechov majú radi príchute
Do veľkého porovnania chutí sa zapojili dve tisícky dospelých Slovákov a Čechov, v rovnomernom zastúpení tímov z oboch krajín. Iba 4 % opýtaných Čechov a 3 % Slovákov by dalo prednosť neochuteným produktom pred tými s príchuťou.
Zmrzlinové klasiky
Patrí do kornútka ako prvá čokoládová alebo citrónová zmrzlina? Vyrába sa punčová zmrzlina z punčových rezov? A aká je to vlastne šmolková príchuť? Nemôžeme odhaliť každú zvadu či záhadu, ale vieme, akými zmrzlinami sa najradšej ochladzujú Česi a Slováci. Asi nikoho neprekvapí zistenie, že oba národy dlhodobo nedajú dopustiť na čokoládovú a vanilkovú zmrzlinu. Rozdiel je však v prvenstve. Rekordných 82 % Čechov dáva prednosť vanilkovej, Slováci ju však so 71 % obľúbenosťou odsunuli „až“ na druhé miesto.
Aj na chvoste obľúbenosti pozorujeme medzi krajinami rozdiel. U nás si najvýnimočnejšie dáme pistáciovú a punčovú, v českých zmrzlinárňach sú to naopak príchute karamelová a jogurtová. To aby ste vedeli, ktorí zmrzlinoví labužníci sú ohrozené druhy, keď ich niekedy uvidíte.
Mentol, mentol, mentol. Čo vám napadá pri tomto slove?
Slovákom i Čechom sa s mentolovou chuťou najčastejšie spájajú žuvačky a sviežosť. Pri žuvačkách je dokonca mentol príchuťou, ktorá predbieha svoje višňové, jahodové, melónové či jablkové „kolegyne“. Mentolovej žuvačke pred inými dá prednosť až 83 % Slovákov a 84 % Čechov.
V prípade čokolád a čajov je mentolová chuť podľa veľkého prieskumu oveľa populárnejšia u Slovákov. Mentolovú čokoládu má rado až 43 % opýtaných Slovákov, ale iba 29 % Čechov. Na rozdiel od čokolády, je čaj z mentolových lístkov obľúbenejší na oboch brehoch rieky Moravy. Chutí až 53 % Slovákov a 38 % Čechov.
Príchute iba pre dospelých
Spýtajte sa akéhokoľvek cudzinca na jeho spomienky na Slovensko. Garantujeme, že medzi naučenými slovami bude aspoň jedna „-vica“ (slivo-vica; hruško-vica a pod.). Čistú neochutenú vodku prenechávame našim východným susedom a hostí častujeme poctivými percentami, pálenými z toho najrôznejšieho ovocia. Nemôžeme zabudnúť ani na, priam národné, bylinné likéry, ktoré v oboch prípadoch už dlhé roky reprezentujú remeslo a chuť našich krajín. Takže, keď sme zistili, že na Slovensku aj v Českej republike je na výslní trio chutí: bylinky, hruška a slivka, prekvapení sme neboli. Takmer tretina v oboch krajinách si rada vypije aj alkohol s mentolovou chuťou.
S mentolom sa mnohým spája ešte jedna neresť – tabakové výrobky. Zhruba 400 000 dospelých fajčiarov v Česku a 150 000 na Slovensku si pre svoj zlozvyk volí práve mentolové cigarety (podľa prieskumu spoločnosti Kantar). A tu pozor, nie všetci už zachytili informáciu o tom, že predaj mentolových cigariet bude už 20. mája definitívne ukončený. Alternatívnym produktom, ktorých sa zákaz netýka a kde mentol zostáva, môžu byť e-cigarety alebo zariadenia na zahrievanie tabaku. Na Slovensku o tom vedela dokonca iba pätina tých, ktorí mentolovým cigaretám holdujú.
Tip pre vás
Čajová príchuť lesnej zmesi výrazne nezabodovala ani v jednej krajine u viac ako 2 % opýtaných. Skromne ju preto odporúčame vynechať z darčekových košov. Rovnako neúspešne dopadla aj malinová.