Na ich zachovanie je treba využiť prostriedky právneho štátu, povedal v pondelok na tlačovej konferencii minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).
"Mám pocit, že ďalšie vyjednávania nič neprinesú preto, lebo spoločnosť Chemes nemá záujem sa dohodnúť, iba naťahujú čas. Čo však má zmysel, je využiť všetky prostriedky právneho štátu, konkrétne tu máme jedno trestné oznámenie za vydieranie," povedal Sulík. Minister sa chce informovať u ministra vnútra o stave tohto trestného oznámenia. "Myslím si, že takto dokážeme nastoliť právny štát aj v priemyselnom parku v Humennom," dodal Sulík. Minister minulý týždeň osobne s firmami rokoval, no k dohode napriek tomu nakoniec nedošlo.
Humenská firma Nexis Fibers úplne odstavila svoje stroje a väčšina jej zamestnancov zostala od pondelka doma. Chemes firme v sobotu (9. 5.) odstavil dodávky demineralizovanej vody a v nedeľu (10. 5.) aj dodávky tlakového vzduchu. Chemes tvrdí, že výrobca priemyselných vláken, sídliaci v priemyselnom parku tohto výrobcu energií, jej za energie riadne neplatí a nikdy sa nechcel a ani nechce dohodnúť. "Nemôžeme trpieť svojvôľu Nexisu donekonečna," uviedol vo svojom stanovisku. Nexis argumentuje, že si plní všetky povinnosti, firma zavádza a účtuje si niekoľkonásobne viac, než sú trhové ceny.
Predchádzajúca odstávka energií viedla k ohláseniu hromadného prepúšťania takmer 400 zamestnancov zo strany výrobcu priemyselných vláken. Chemes 30. apríla dodávku energií opäť obnovil.