Väčšina z nás víta dlhšie a teplejšie dni s nadšením, obzvlášť preto, že umožňujú v období sociálnych obmedzení aspoň vybehnúť do prírody. Máj je však veľmi náročný pre alergikov, ktorým sa začína najhoršia časť roka. Vzduch preplnený rôznymi peľmi spôsobuje kýchanie, smrkanie, slzenie očí a sťažené dýchanie. A akoby toho nebolo málo, tohto roku sťažujú situáciu ešte aj stále povinné rúška.
Praktické rady pre peľových alergikov:
- Nejazdite v aute s otvorenými oknami.
- V peľovej sezóne používajte slnečné okuliare a pokrývku hlavy.
- Sušenie bielizne vonku nie je pre alergikov vhodné.
- Naučte sa, kedy počas dňa má váš alergén najvyššiu koncentráciu a podľa toho vetrajte – krátko a intenzívne.
- Počas noci nemajte otvorené okná, na oknách používajte protipeľové sieťky.
- Zvážte kvalitnú práčku vzduchu.
- Najvhodnejší čas na prechádzky je po daždi.
Tri obdobia peľovej sezóny
Začína sa skoro na jar, napríklad púpava už v marci. V máji však už peľ uvoľňujú takmer všetky, najčastejšie alergénne druhy zahŕňajú brezu, liesku, jelšu, topoľ, olivu, cyprus, dub, gaštan, brest, javor, vlašský orech.
Prichádza neskôr a vrchol dosahuje práve teraz v máji - júni a trávy sú najčastejšou príčinou peľovej alergie na celom svete. Najčastejšie spájané s peľovou alergiou sú timotejka, mätonoh, reznačka laločnatá, prstnatec, lipnica lúčna.
Prebieha v druhej polovici leta a začiatkom jesene. Z tejto skupiny rastlín produkujú pravdepodobne najagresívnejší peľ ambrózia a potom palina, mrlík, múrovník lekársky, skorocel.