Spozorovali ste v prírode niečo skutočne zaujímavé? Pošlite nám fotky a popis na tip@novycas.sk!
Pani Anna (70) z obce Žbince (okr. Michalovce) na svojej záhrade odfotila zamilovaný párik najväčšieho európskeho motýľa okáňa hruškového. Dva dni s údivom pozorovala príbeh okrídlených milencov, ako samička vytrvalo čakala na partnera. Výskyt majestátneho motýľa s úctyhodnou veľkosťou až 20 centimetrov nie je síce v domácich podmienkach vzácnosťou, na osobné stretnutia však ľudia často pamätajú až do smrti.
Pani Anna (70) zo Zemplína gigantického motýľa videla doteraz len dvakrát za živote. Keď ho nedávno stretla vo vlastnej záhrade, už neváhala a okamžite si ho odfotila. Rutinnú prácu za domom čoskoro vystriedalo nadšenie. „Bola som v záhrade a išla som tam vyžínať trávu okolo ríbezlí. Vtom som si ho všimla, ako odpočíva na konáriku. Rozpätie krídel mal až 15 centimetrov,“ opísala stretnutie so stredoeurópskym gigantom Anna. Ako sa neskôr dozvedela, išlo o samičku.
Po romanci ju opustil
Podľa odborníkov si hľadajú partnera vylučovaním feromónov, ktoré dokážu samčeky cítiť aj počas letu na vzdialenosť niekoľkých kilometrov. „V prvý deň som ju videla len samotnú a tušila som, že čaká samčeka. Na druhý už mala pri sebe aj partnera a boli tam spolu celý deň,“ opísala Anna. Po krátkom romániku ale motýliu samičku partner nasledujúci deň opustil. „Dospelý jedinec už neprijíma žiadnu potravu, od prírody je vybavený tak, aby sa v dospelosti spáril, po nakladení vajíčok sa dožíva len niekoľkých dní. Život si užije ako húsenica, napasie sa veľmi honosne na jabloniach, slivkách, čerešniach,“ prezradil zástupca riaditeľa pre prevádzku Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Robert Gregorek.
Okáň hruškový (Saturnia pyri)
- je druh nočného motýľa z čeľade okáňovité (Saturniidae)
- rozšírený je v južnej, juhovýchodnej a strednej Európe, v Malej Ázii, v Iráne a na Kaukaze
- húsenice dorastajú až do dĺžky 12 – 15 cm, dospelé jedince sa môžu pýšiť rozpätím krídel 10 až 20 cm
- v strednej Európe ide o najväčší druh motýľa