Uchádzač potom nemôže dostať nižšiu výplatu. Toto už dlhšie kritizujú najmä liberáli z SaS a dlhodobo sa netaja, že by to chceli zrušiť. Odborári upozorňujú, že rezort hospodárstva plánuje stopnúť povinné zverejňovanie pod rúškom zákonov týkajúcich sa korony.
Pri hľadaní práce pomáha uchádzačom v zorientovaní sa v ponukách aj výška platu. Tú dnes musí väčšina zamestnávateľov povinne zverejňovať. Rezort hospodárstva to chce, zdá sa, zmeniť. „Návrh zákona vypúšťa povinnosť zamestnávateľa pri zverejňovaní ponuky zamestnania uvádzať sumu základnej zložky mzdy. Toto opatrenie je jedným z nástrojov, ktoré tlačia na rast miezd, a zároveň pomáhajú zmenšovať rozdiely v odmeňovaní pre zamestnancov pracujúcich na rovnakých pozíciách,“ upozorňuje Monika Uhlerová, viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov SR.
Ministerstvo hospodárstva uviedlo v súčasnosti v súlade s programovým vyhlásením vlády tzv. lex korona na rýchle odbúranie časti byrokracie brzdiacej podnikanie na Slovensku. „Obsahovať bude aj návrhy z podnikateľského kilečka, ktoré strana SaS predstavila pred voľbami,“ uviedlo ministerstvo. Podľa ich vyjadrenia je však v tejto chvíli predčasné hovoriť, ktoré konkrétne opatrenia bude obsahovať konečná verzia návrhu zákona.
Platy sa uvádzajú už dva roky
Nikola Richterová, hovorkyňa Profesie
- Zamestnávatelia musia zverejňovať mzdy v inzerátoch povinne už dva roky. Novela prišla do platnosti v máji 2018 a dá sa povedať, že uchádzačom priniesla aj viac informácií o platoch. Stále však treba zdôrazniť, že tieto informácie nie sú úplne presné. Niektorí zamestnávatelia uvádzajú mzdové rozmedzie od – do, ale uvedú jednu sumu a zdôraznia, že závisí od skúseností uchádzača, prípadne, napíšu jednu sumu, ktorá tvorí základ a spomenú, že plat tvoria aj prémie.
Za zrušenie - Je to zbytočné
- Klub 500 nevidí dôvod na to, aby bola zverejňovaná výška mzdy zamestnanca či spolupracovníka, pokiaľ nejde o verejného činiteľa. Výška mzdy, ako aj ďalšie podmienky spolupráce sú súčasťou dvojstrannej zmluvy medzi zamestnancom a zamestnávateľom, na ktorých sa obe strany dohodnú na pracovnom pohovore.
Zamestnávatelia pritom zohľadňujú finančné možnosti spoločnosti, efektívnosť a prínos vytvoreného pracovného miesta, skúsenosti uchádzača, ale aj jeho ďalšiu pridanú hodnotu pre firmu. Zverejňovanie výšky mzdy bolo akýmsi pokusom o „transparentnosť“, ktorý však medzi zamestnancov a spolupracovníkov vnáša skôr rozbroje.
2 dôvody:
- pôsobí negatívne v kolektíve
- mzda je súčasťou dvojstrannej dohody
Proti zrušeniu - Zverejňovanie je férové pre obe strany
- Ak má byť vzťah zamestnanca a zamestnávateľa férový od začiatku, nevidím dôvod, prečo by zamestnanec nemal poznať cenu svojej práce, ak sa zaujíma o danú pracovnú pozíciu. Okrem toho, táto informácia vytvára prirodzené konkurenčné prostredie a tlak na zvyšovanie miezd. Zverejnením ponúkanej mzdy si v mnohých prípadoch ušetríme okrem iného obidve strany aj čas v prípade, ak by sa zamestnanec dozvedel ponúkanú mzdu až na pohovore a nevyhovovala by mu.
2 dôvody:
- zverejňovanie je férové
- pôsobí na zvyšovanie platov