Reaguje tak na tvrdenia poslanca parlamentu Richarda Rašiho (Smer-SD), podľa ktorých mal rezort zdravotníctva porušiť smernicu aj zákon a na post šéfa VšZP vybrať kandidáta s takmer najmenším počtom bodov.
"Takéto obvinenia rezolútne odmietame. Výberové konanie prebehlo transparentne a snahu o jeho spochybnenie je možné vnímať sčasti aj ako politický marketing," uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová s tým, že dokumenty budú po súhlase dotknutých strán v zmysle platnej legislatívy zverejnené.
Ako doplnila, do výberového konania sa prihlásilo 24 uchádzačov, z toho 21 splnilo podmienky. Tých posudzovala päťčlenná komisia. "Minister zdravotníctva sa po veľmi zodpovednej úvahe nakoniec rozhodol, kto sa postaví na čelo zdravotnej poisťovne," poznamenala Elášová. Od nového vedenia poisťovne ministerstvo očakáva zodpovedný prístup k spravovaniu verejných financií. Rezort zároveň zdôrazňuje, že sa nesmie opakovať situácia, keď v minulom roku prišla VšZP o takmer 150.000 poistencov.
Raši v utorok na tlačovej konferencii informoval, že na Výbore Národnej rady SR pre zdravotníctvo navrhne, aby sa urobil poslanecký prieskum na ministerstve zdravotníctva. Dôvodom je výberové konanie na šéfa VšZP. "Je podozrenie, že toto výberové konanie prebehlo účelovo a netransparentne," povedal opozičný poslanec. Ministra Mareka Krajčího (OĽaNO) vyzval, aby zverejnil, kto riaditeľa VšZP vyberal, aké bolo poradie uchádzačov podľa bodového ohodnotenia, aký projekt predstavil víťazný uchádzač a ako ho bude realizovať. Taktiež chce vidieť oficiálny zoznam kandidátov a chce vedieť, prečo sa nekonalo ich verejné vypočutie. Novým generálnym riaditeľom VšZP sa napokon stal Richard Strapko.