Brazília je najviac postihnutou krajinou v oblasti Latinskej Ameriky. Nákaze tam podľahlo už 12 400 ľudí a 117 589 je nakazených. Marcos Espinal, šéf úseku infekčných chorôb Panamerickej zdravotníckej organizácie (PAHO), povedal, že nárast počtu v prípadov v Brazílii v období niekoľkých posledných dní je znepokojujúci. Experti podľa AFP tvrdia, že skutočný počet obetí je pravdepodobne ešte vyšší. Brazília podľa jedného z expertov testuje len ľudí, ktorí sú hospitalizovaní.
Brazílsky prezident Jair Bolsonaro čelí kritike za to, že nebezpečenstvo koronavírusu zľahčuje a namiesto zavádzania obmedzení v boji proti jeho šíreniu požaduje návrat krajiny do normálu, pripomína AFP. Brazília prvý prípad nákazy koronavírusom oznámila koncom februára a v polovici marca potvrdila prvé úmrtie.
Guvernéri deviatich z 26 brazílskych štátov a jedného federálneho dištriktu avizovali, že sa nebudú riadiť pokynmi prezidenta Jaira Bolsonara na opätovné otvorenie salónov krásy, holičstiev a športových akadémií. S odvolaním sa na správy miestnych médií o tom v stredu informovala agentúra DPA.
Bolsonaro ešte v pondelok vydal dekrét, v ktorom zmienené tri typy zariadení pridal k 54 ďalším "základným službám", ktoré môžu byť obyvateľom poskytované aj napriek pandémii koronavírusu. "Tieto tri kategórie predstavujú spoločne vyše milión pracovných miest," uviedol prezident, ktorého v pondelok večer citoval spravodajský portál G1.
Napriek Bolsonarovým vyjadreniam ponechal brazílsky najvyšší súd rozhodnutia o opatreniach prijímaných na spomalenie šírenia nákazy v kompetencii jednotlivých štátov a samosprávnych celkov.
Camilo Santana, guvernér brazílskeho štátu Ceará, na Twitteri napísal, že Bolsonarov dekrét "NEMENÍ NIČ na dekréte, ktorý aktuálne platí v štáte Ceará". Dodal, že salóny krásy, holičstvá aj športové akadémie "musia naďalej zostať zatvorené".