Ombudsmanka Mária Patakyová správu v stredu prezentovala pred parlamentom. Prišla si ju vypočuť aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, aby zdôraznila potrebu venovať úradu viac pozornosti zo strany predstaviteľov verejnej moci. "Ukazuje sa, že tento nedostatok je kľúčový v pandemickom období," poznamenala poslankyňa v diskusii v parlamente. S nedostatkom vody súvisí podľa Marcinkovej aj nedostatok hygieny, čo má dopad na to, že človek si nevie nájsť prácu a deti si v škole ťažko nachádzajú prijatie. "Obmedzený prístup k vode je vážnou sociálnou prekážkou k integrácii," doplnila.
Poslanec Ján Herák (OĽaNO) poukázal na to, že v detských domovoch, ktoré sa v správe ombudsmanky spomínajú, majú plné kapacity. Myslí si, že mnohé pracovníčky neoprávnene a neľudsky konali pri odobratí dieťaťa od rodičov. Herák je podľa svojich slov proti tomu, aby sa deti odoberali. Pripúšťa to len v prípade ich sexuálneho či fyzického zneužívania. Poslanec Richard Vašečka (OĽaNO) v diskusii povedal, že správu o činnosti ombudsmanky v hlasovaní nepodporí. Pripomenul, že v správe nenašiel ani zmienku o ochrane nenarodených detí.
"Každý by mal mať právo na bývanie, aby sme boli ako kultivovaná spoločnosť, ale nie na bezplatné bývanie," skonštatoval v diskusii poslanec Ľubomír Petrák (Smer-SD). Súhlasí tiež s tým, že každý by mal mať právo na prácu. "Avšak napriek všetkým snahám existujú ľudia, ktorí sú alergickí na prácu a s týmto treba tiež niečo robiť," podotkol Petrák v pléne.
Kancelária verejného ochrancu práv zaznamenala za minulý rok 130 porušení základných práv a slobôd. Ombudsmanka v správe skonštatovala, že zbytočné prieťahy, a to najmä v súdnych konaniach, sú opakovane najčastejším problémom týkajúcim sa porušovania základných ľudských práv a slobôd.