Ak nastúpia všetci žiaci, nebudeme mať dosť učební
Zuzana Salíniová, riaditeľka ZŠ s MŠ Jeséniova 54, Bratislava
- Bude to podľa dostupných informácií na báze dobrovoľnosti a s najväčšou pravdepodobnosťou sa nestane, že rodičia dajú do školy všetky deti. Ak by sa stalo, že by naozaj nastúpili všetci žiaci prvého stupňa a piateho ročníka a my by sme ich mali rozdeliť na polovicu, teda cca 12 - 15 detí v jednej triede, tak naša škola toto zabezpečiť nevie, pretože nemáme dosť učební, aby sme mohli tieto deti rozdeliť. Možno prichádza do úvahy alternatíva, že deti rozdelené do skupín budú chodiť do školy len niektoré dni v týždni na „striedačku“, aby mohli byť dodržané všetky hygienické opatrenia.
Školy budú určite potrebovať konkrétne usmernenia, aby to neostalo iba na riaditeľoch škôl a pedagógoch, prípadne zriaďovateľoch, ako majú postupovať. Druhá otázka je, ako budú pedagógovia fungovať, ak budú musieť byť v škole pri deťoch a zároveň budú musieť dovzdelávať deti, ktoré ostanú doma. Akým spôsobom sa toto bude robiť - na to sú potrebné usmernenia.
Zvažujeme dvojzmennú prevádzku
- Podľa tých čiastkových informácií, ktoré sa k nám dostali, by to malo byť, že budú otvorené materské školy, 1. stupeň a predpokladám, že aj piaty ročník. S tým, že deti budú za určitých bezpečnostných podmienok a pravidiel dochádzať do školy na vyučovanie v menších skupinách, predpokladám, že do 12 detí. Čakáme ale na presné pokyny ministerstva.
Priznám sa, že neviem, ako si mám vysvetliť, či budeme chodiť na dve zmeny, či bude jedna skupina dopoludnia, druhá popoludní, alebo to bude tak, že budú sa striedať každý druhý deň. Neviem, ako to bude, v jednej triede máme 13 detí, či to bude potrebné rozdeliť, alebo budú môcť zostať v jednej skupine. V ďalšej triede je 20 detí, vôbec si neviem predstaviť, ako to budeme organizovať.
Cítil som z učiteľov strach pred návratom
- Či to bude dobrý krok, to uvidíme až neskôr. Ako pozitívum vnímam, že sa žiaci budú opäť po dlhej dobe socializovať. Verím, že to bude dobre vplývať na ich psychiku a pri dodržaní všetkých opatrení to spoločne zvládneme. V súčasnosti čakáme na usmernenia zo strany ministerstva a úradu verejného zdravotníctva. Samozrejme, zásobujeme sa, pripravujeme si tzv. „školské hmotné rezervy“ - dezinfekciu, rúška, bezdotykové teplomery...
Na začiatku pandémie som vnímal, že starší pedagógovia nechceli prísť do školy pre obavy z rizika nákazy novým koronavírusom. Nielen starší kolegovia, ale aj tí mladší, ktorí sú náchylnejší na respiračné ochorenia. Momentálne cítim istú zodpovednosť za kolegov, ktorí by sa mali vrátiť za katedry, bude teda dôležité, čo bude v usmernení. Prvoradné je zistiť od rodičov záujem o takéto dobrovoľné vzdelávanie, až následne budeme môcť riešiť rozloženie žiakov do tried a skupín.
Problém môže byť s časom učiteľov
- Bude to zrejme problém pre každú školu. S priestorom asi problém mať nebudeme, keďže sme veľká škola. Učiť budú učiteľky z druhého stupňa. Problém však vidím v tom, že ak povolám učiteľky z vyšších ročníkov, ako sa zase budú venovať deťom online. Nemôžu predsa robiť dve veci naraz. To znamená, že doobeda by mali fyzicky prísť do školy učiť deti a poobede by zase mali učiť svoje ročníky. Len sa pýtam, ako to budú zvládať ony a ako to budú zvládať žiaci.