Podľa vedcov, ktorí skúmali priebeh choroby u viac ako 1 400 pacientov z piatich európskych krajín, súvisí výskyt jednotlivých príznakov aj s vekom a pohlavím pacienta. Bolesťami hlavy a stratou čuchu trpelo podľa štúdie sedem z desiatich pacientov, u ktorých vedci priebeh covidu-19 skúmali.
Častými symptómy boli tiež upchatý nos (67,8 percenta), kašeľ (63,2 percenta) a telesná slabosť (63,3 percenta) nasledované bolesťami svalov (62,5 percenta), výtokom z nosa (60,1 percenta) a stratou chuti (54,2 percenta). Horúčka sa vyskytla len u menej ako polovice pacientov (45,4 percenta).
Štúdia, ktorá sa sústredila na chorých z Francúzska, Belgicka, Talianska, Španielska a Švajčiarska, vznikla na podnet Medzinárodnej federácie otorinolaryngologických spoločností (IFOS). Jej hlavným cieľom bolo zistiť, ako často sa u pacientov vyskytuje anosmia (strata čuchu) a ageúzia (strata chuti), o ktorých sa začalo hovoriť v súvislosti s príchodom koronavírusu do Európy. Výsledky štúdie podľa výskumníkov potvrdili okrem iného to, že strata čuchu je "špecifickým príznakom" covidu-19 a nie je len dôsledkom zhoršenej priechodnosti nosa. Podľa lekárov z Fochovej nemocnice pri Paríži strata čuchu pravdepodobne súvisí so "schopnosťou covidu-19 napádať čuchový bulbus a v dôsledku toho centrálnu nervovú sústavu".
Štúdia IFOS navyše ukázala, že strata čuchu u viac ako tretiny (37,5 percenta) chorých pretrváva aj týždeň po uzdravení z covidu-19. V štúdiách z Ázie, odkiaľ sa začal koronavírus SARS-CoV-2 šíriť, sa strata čuchu a chuti vyskytovali len veľmi zriedka, pripomenula agentúra AFP. Čínski vedci opisovali ako hlavné príznaky covidu-19 horúčku, kašeľ a problémy s dýchaním. Podľa štúdie federácie IFOS by rozdiel v popisovaných príznakoch v Ázii a Európe mohol súvisieť aj s tým, že ázijskí vedci skúmali priebeh covidu-19 predovšetkým u vážnych pacientov v nemocnici, zatiaľ čo ich štúdia sa zaoberala pacientmi s ľahkým až stredne ťažkým priebehom ochorenia.
Podľa ďalšej hypotézy by rozdielne symptómy mohli súvisieť aj s genetickými mutáciami koronavírusu a s vyššou hladinou ACE2 (enzým konvertujúci enzým 2) v európskej populácii. ACE2 je podľa nedávnej štúdie receptorom, ktorý využíva nový koronavírus pre vstup do ľudských buniek. Vedci v štúdii tiež potvrdili, že sa príznaky u skúmaných pacientov líšili aj na základe ich veku a pohlavia. Mladší pacienti si častejšie sťažovali na problémy s ušami, nosom a krkom (ORL), zatiaľ čo starší ľudia ako príznaky častejšie uvádzali horúčku, únavu a stratu chuti. Kašeľ a horúčka sa častejšie prejavovali u mužov, strata čuchu, bolesti hlavy a upchatý nos u žien.