Ako tvrdia na sociálnych sieťach muži zákona, niektorí ľudia spochybňujú následky koronavírusu a jeho dopad pre ľudstvo tým, že na iné ochorenia zomiera ročne viac ľudí. Preto oslovili MUDr. Mariána Jánoša, ktorý pre ich stránku Hoaxy a podvody - Polícia SR vysvetlil, prečo by sa tieto ochorenia nemali štatisticky porovnávať.
"Vo verejnej diskusii sa často porovnáva ochorenie COVID-19 s chrípkou. Dobre porovnať môžeme ochorenia, ktoré dostatočne poznáme. Sezónnu chrípku si verejnosť často zamieňa za iné menej závažné respiračné ochorenia, čo nanešťastie vedie k jej podceňovaniu. Najviac to u nás vidieť na nízkej miere zaočkovanosti voči chrípke. Minulá sezóna chrípky (2018/2019) si na Slovensku vyžiadala 40 potvrdených úmrtí z pacientov hospitalizovaných v dôsledku ťažkého respiračného ochorenia. Zaznamenaných bolo vyše 157-tisíc ochorení chrípky a chrípke podobných. Keďže chrípka výrazne zhoršuje priebeh iných závažných ochorení (napr. infarkt, rakovina, diabetes) odhaduje sa, že na jej následky zomrie u nás zhruba 800 ľudí ročne," uviedol pre políciu Jánoš.
"Hoci COVID-19 ešte dostatočne nepoznáme, podľa súčasných údajov má výrazne vyššiu úmrtnosť a výrazne častejší výskyt závažných komplikácii ako sezónna chrípka. Zatiaľ čo epidémie chrípky dokáže náš zdravotný systém bežne zvládnuť, stovky tisíc prípadov COVID-19 by jeho kapacity prekročili. Skúsenosti z iných štátov nám jednoznačne ukazujú, že takýto scenár je možný. Na rozdiel od chrípky neexistuje účinné očkovanie. Na ochranu verejnosti teda musíme používať najmä ochranné prostriedky, karanténu a obmedzenie sociálnych kontaktov. Obe ochorenia sú závažné a nemali by sa podceňovať," zdôrazňuje MUDr. Marián Jánoš.