Nadácia Slovenského olympijského a športového výboru v spolupráci so športovým oddelením Slovenského olympijského a športového výboru vybrali rodáčku z Bratislavy do Juniorského olympijského tímu, ktorý podporujú Nadácia SPP, LYNX a KOOPERATIVA.
Čerňanská sa odmalička hýbala, bola pohybovo nadaná. Skúšala to s gymnastikou, behala vonku v prírode. Náhoda chcela, že si ju všimol jeden zo susedov pri ich hausbóte a oslovil ju s ponukou vyskúšať si atletiku. Jej prvým trénerom sa stal Andrej Bician. Časom ju oslovili aj zo Slovenského zväzu bobov, či by si nevyskúšala aj tento šport, keďže má naňho rýchlostné predpoklady. „Kombinovať atletiku s bobami nie je nič náročné. Atletické základy a tréningy sú dôležité pre bobový šport. Aj preto sa v mojom tréningovom procese nič nezmenili. V oboch športoch potrebujem silu, rýchlosť a niektoré špecifické aspekty,“ vysvetľuje Čerňanská.
Jej bežný tréningový deň sa začína v posilňovni, v ktorej absolvuje rôzne funkčné tréningy. Po splnení si školských povinností nasleduje atletická príprava. Podľa obdobia piluje vytrvalosť či rýchlosť. „V škole mám individuálny študijný plán, čiže o spôsobe výučby sa vždy dohodnem s učiteľmi. Vychádzajú mi však v ústrety, takže viem zladiť moje dva športy aj s učením,“ tvrdí strieborná medailistka v monoboboch zo zimných olympijských hier mládeže 2020 v Lausanne.
Práve cenný kov z vrcholného mládežníckeho podujatia, ktoré sa konalo tento rok v januári, je jej najväčší úspech. „Okrem striebra z Lausanne si vážim aj slovenské majstrovské tituly v atletike vo viacbojoch či v behu na sto metrov cez prekážky. Takisto si rada spomínam na prvé bobové preteky, ktoré som vyhrala. Zhodou okolností to bolo v St. Moritzi, kde sa konali aj naše súťaže na zimných olympijských hrách,“ tvrdí Čerňanská.
Práve dráha vo švajčiarskom stredisku je jej najobľúbenejšia. V súčasnosti je to jediná prírodná dráha, na ktorej sa konajú oficiálne súťaže. Podľa mladej športovkyne má St. Moritz aj preto osobité čaro. Pri spomienkach na ZOH mládeže sa jej objavuje na tvári vždy úsmev. Rada si spomína najmä na svoju prvú jazdu. „Mala som v sebe veľmi veľa pocitov. Neviem to ani opísať, ale boli to po jej skončení naozaj silné pocity. Cítila som radosť aj očakávania smerom k druhej jazde.“ Po úvodnej jazde bola na tretej priečke, po odjazdení druhej už v cieli tušila, že má istú medailu. Jej hodnotu ešte nevedela. Napokon to bola strieborná.
Športovým vzorom mladej talentovanej športovkyne je Petra Vlhová, ktorá bola prvá Slovenka s medailou zo zimných olympijských hier mládeže a dnes je hviezdou svetového lyžovania. Športovým vzorom mladej talentovanej športovkyne je Petra Vlhová, ktorá bola prvá Slovenka s medailou zo zimných olympijských hier mládeže a dnes je hviezdou svetového lyžovania. Bobistka a atlétka sa inšpiruje aj kolegom z atletických dráh Jánom Volkom. Čerňanská však sleduje všetky športy a snaží si zobrať pozitívny príklad z každého úspešného športovca. Aj preto počas jej koketovania s gymnastikou pozorne sledovala Američanku Simonu Bilesovú.
Slovenský olympijský a športový výbor, ktorého exkluzívnym partnerom je spoločnosť Tipos, a Nadácia Slovenského olympijského a športového výboru vybrali Čerňanskú medzi 24 členov Juniorského olympijského tímu. Aj týmto projektom, ktorý je realizovaný aj vďaka finančnej podpore Nadácie SPP, LYNX a KOOPERATÍVY, jej chcú pomôcť v naplnení jedného zo športových cieľov – účasti na olympijských hrách. „Kto by sa nechcel zúčastniť na olympijských hrách. Nad atletickým štartom som neuvažovala. Tohto športu sa nechcem vzdať, lebo bez neho by som neprešla k bobistkám. Nedá sa venovať bobom na špičkovej úrovni bez toho, aby som sa v lete nevenovala atletike. Určite by som sa chcela v monoboboch kvalifikovať na zimné olympijské hry 2022 do Pekingu. To je môj najbližší športový cieľ,“ dodala Čerňanská.