Ide o najväčší pokles za uplynulých päť rokov aj napriek súčasnej pandémii koronavírusu, ktorá okrem iného spôsobila, že mnoho liniek pomoci prestalo fungovať, uviedol vo štvrtok denník The Guardian.
V apríli 2020 si v Japonsku zobralo život 1455 ľudí, čo je o 359 menej ako v apríli 2019. Počet samovrážd má v Japonsku už dlhodobo klesajúci trend. Vrcholom bol rok 2003, keď bolo zaznamenaných viac ako 34.000 prípadov. V minulom roku spáchalo samovraždu vyše 20.000 Japoncov. Za faktory zníženia počtu samovrážd sa považuje najmä to, že Japonci trávia po vypuknutí pandémie viac času doma so svojimi rodinami, menej ľudí dochádza do práce a začiatok školského roka sa oneskorí.
Koronavírusová epidémia dosiahla svoj vrchol v Japonsku v polovici apríla, keď bolo zaznamenaných viac ako 500 prípadov nákazy denne. Vládu to viedlo 16. apríla k vyhláseniu mimoriadneho stavu, aj keď obmedzenia sú menej prísne ako v iných krajinách. Postihli však aj organizácie venujúce sa prevencii samovrážd, pričom približne 40 percent z nich buď skončilo činnosť, alebo skrátilo pracovný čas svojich zamestnancov.
Faktorom stresu pre deti a mladistvých býva v posledných rokoch začiatok školského roka, keď sa zvyšuje počet prípadov šikanovania a iných problémov. U dospelých sú to ekonomické a pracovné problémy. Rok po ázijskej finančnej kríze v roku 1997 počet samovrážd v Japonsku stúpol o rekordných takmer 35 percent. Dlhodobá recesia spôsobená pandémiou by preto mohla viesť k opätovnému nárastu počtu samovrážd.