Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
14.05.2020 12:17 | Správy | Domáce správy

Ministerska spravodlivosti o odchode Mamojku z funkcie: Mohol to urobiť skôr

Bývalý ústavný sudca Mojmír Mamojka sa mohol svojej funkcie vzdať skôr.

Uviedla to dnes pred rokovaním vlády ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí). Vysvetlila, že sú situácie, kedy je správne, aby sami sudcovia vyhodnotili, že je na mieste ukončenie výkonu funkcie. Samo o sebe to podľa ministerky môže pomôcť k navráteniu dôvery v justíciu.

Kolíková uviedla, že Mamojka čelil takým podozreniam, kedy bolo priam nevyhnutné, aby urobil tento krok. Ministerka zároveň nevidí dôvod na spájanie výberových konaní na pozíciu generálneho prokurátora a chýbajúceho člena ústavného súdu. Nevylučuje však, že by sa to mohlo uskutočniť v podobnom časovom slede. Závisieť to však bude od príslušného výboru v Národnej rade SR a od toho, ako si to usporiada vo svojom harmonograme. „Voľba generálneho prokurátora je jedna vec a voľba kandidáta na ústavného sudcu je druhá,“ podotkla.

 

Zvolenie Jána Šikutu za sudcu najvyššieho súdu vníma Kolíková ako dobrú správu pre Slovensko. Šikutu ešte musí do funkcie vymenovať prezidentka SR Zuzana Čaputová. Ministerka poznamenala, že nepozná žiadne vážnejšie výhrady k jeho zvoleniu, ktoré by voči jeho osobe zazneli. Dodala, že Šikuta má bohaté skúsenosti s dvoma inštitúciami, ktoré zdieľajú absolútne hodnoty ľudských práv, a to Vysoký komisár pre utečencov a Európsky súd pre ľudské práva. Podľa nej je presne to, čo potrebuje najvyšší súd. „Myslím si, že to potrebuje nielen ako inštitúcia, aby získala v tomto kredit, ale aj čo sa týka práci voči sudcom. Je dôležité, aby tam bol človek, ktorý bude voči nim demokrat,“ povedala.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: SITA

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
Herec Juraj Bača bude otcom.
Foto
Budúci rodičia Bača a Richterová: Prezradili svoj najväčší strach! Čo budí Juraja zo sna?
Petra Kotlára (46) umára podozrenie, že nám časti z mRNA vakcín plávajú v krvi.
Foto
Vzor Petra Kotlára otočil: Odporca vakcinácie nabáda k očkovaniu!
Fotografia manželov s ich tromi ratolesťami vznikla krátko pred nešťastím.
Foto
Smrť celej rodiny riaditeľa známej značky: Srdcervúce, v aký deň došlo k tragédii
Stretnutie sa odohralo v priateľskej atmosfére.
Foto
Miloš Zeman si od Pellegriniho odniesol osobný darček: Nevšedný suvenír od prezidenta!
Ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí s osobitným vyslancom Spojených štátov Steveom Witkoffom.
Putin rokoval s Trumpovým vyslancom: Rozprávali sa vyše štyri hodiny
Čo hovorí Čína na Trumpov plán?
Čo bude znamenať Trumpova obchodná vojna s Čínou pre EÚ? Následky, ktoré zabolia
Volodymyr Zelenskyj navštívil rodné mesto Kryvyj Rih.
Zelenskyj navštívil miesto, kde ruský útok zabíjal aj deti: Zábery, z ktorých trhá srdce
Fotografia manželov s ich tromi ratolesťami vznikla krátko pred nešťastím.
Tragický pád vrtuľníka v New Yorku: Záhadné správanie pilota tesne pred nehodou!
Andrej Kozarev (v strede) bol blízkym spolupracovníkom niekdajšieho ruského prezidenta Borisa Jeľcina (vľavo).
Jeľcinovho ministra zahraničia označili za agenta: Reakcia diplomata stojí za to!
Cropped image of people toasting drinking glasses. Friends are celebrating and enjoying at bar. They are spending leisure time in restaurant.
Ak siahnete po poháriku, čítajte: Toto množstvo alkoholu zvyšuje riziko DEMENCIE!
Ruský prezident Vladimir Putin
Putin ohlásil megainvestíciu do zbrojenia: Z tej sumy sa vám zatočí hlava!
Lietadlo sa zrútilo priamo na diaľnicu.
Hrozivá nehoda lietadla na Floride: Stroj sa zrútil priamo na diaľnicu, nik neprežil