Uviedla to vo štvrtok spravodajská spoločnosť BBC, podľa ktorej by nová choroba mohla byť prejavom oneskorenej reakcie imunitného systému na nákazu vírusom SARS-CoV-2. Vážnejšie komplikácie sa objavili len vo veľmi malom počte prípadov, u väčšiny detí sa stav po začatí liečby začal zlepšovať.
Záhadnú chorobu u mladých pacientov s koronavírusom skúmajú tiež experti v ďalších európskych krajinách a v Spojených štátoch. Vedľa Kawasakiho choroby, ktorá spôsobuje u detí do piatich rokov zápaly ciev a srdca, je prirovnávaná tiež k syndrómu toxického šoku. V americkom štáte New York už umreli dve deti a jeden mladý pacient s doposiaľ neznámym zápalovým ochorením, v Londýne za podobných okolností zomrel štrnásťročný pacient.
Vzácna choroba má príznaky, ktoré sa často objavujú u ľudí, ktorých imunitný systém sa snaží bojovať s infekciou koronavírusom. Patrí medzi ne vysoká horúčka, nízky krvný tlak, vyrážky a dýchavičnosť. Syndróm sa môže prejavovať tiež bolesťami brucha, vracaním a hnačkou.
Spojitosť medzi ním a COVID-19 zatiaľ nebola dokázaná, podľa odborníčky na detské infekčné ochorenia a imunológiu z vysokej školy Imperial College London Liz Whittaker ale v prospech tejto možnosti svedčí načasovanie nového javu. "Mali sme vrchol epidémie COVID-19 a potom o tri alebo štyri týždne neskôr vidíme vrchol tohto nového fenoménu, čo nás vedie k domnienke, že je to post-infekčný fenomén," povedala. BBC vysvetľuje, že zápalové reakcie by mohli súvisieť s produkciou protilátok na SARS-CoV-2.
Profesor Russell Viner, ktorý predsedá pediatrickej profesijnej komore Royal College of Paediatrics and Child Health, dodal, že nový syndróm je "mimoriadne vzácny". U väčšiny chorých detí vraj liečba zaberá, niektoré už mohli nemocničnú starostlivosť opustiť. "Rodičia by kvôli tomu nemali brániť deťom vychádzať z izolácie," odkázal Viner. Dodal, že pochopenie zápalového syndrómu by zároveň mohlo osvetliť, prečo majú niektoré deti po nákaze koronavírusom vážne problémy, "zatiaľ čo väčšina je nepoznačené alebo asymptomatická".