Usadil sa na karosériách áut, kde zanechal výraznú stopu. Podľa meteorológa išlo zatiaľ o najväčšie množstvo saharského piesku v tomto roku. Hromžiaci šoféri si na umytie vozdiel museli počkať v dlhých radoch. Saharský prach dorazí na Slovensko každý rok.
Vačšinou si ho človek veľmi nevšimne, pretože ide o malé množstvo, v noci zo stredy na štvrtok ho meteoradary zachytili viac. „Ide zatiaľ o najmarkantnejšie množstvo saharského prachu v tomto roku,“ potvrdil meteorológ Peter Hrabčák zo SHMÚ. Najviac ho podľa odhadov padlo na južnom Slovensku. Pritom už v pondelok bolo možné pozorovať túto zaujímavosť v Košiciach.
Rady v autoumyvárňach
V samoobslužných aj automatických autoumyvárňach zaregistrovali vo štvrtok zvýšený záujem. Vo viacerých sa tvorili dlhšie rady a ľudia čakali na umytie svojho tátoša desiatky minút. „Ideme od rána v jednom kuse. Tvoria sa tu rady pozostávajúce zväčša z piatich až šiestich áut,“ povedala Simona (29), ktorá pracuje na pumpe na Bajkalskej ulici v Bratislave. Ani v susednej autoumyvárni sa nezastavili. „Ideme nonstop. Ľudia si možno myslia, že saharský piesok sa dá ťažšie umyť, je to však len piesok, takže netreba špeciálny prípravok.
Ja som si ráno umyl auto len klasickou vapkou,“ prezradil asistent obsluhy umyvárne Igor (60). Niektorí šoféri si však zo špinavého auta ťažkú hlavu nerobili. „Vôbec som nezaregistroval, že prišiel nejaký saharský piesok. Až keď som prišiel do práce, tak som si všimol, že mám auto viac špinavé ako inokedy. Dám si ho umyť po výmene pneumatík,“ prezradil František (64). Ďalšia vlna vlna saharského piesku mala podľa meteorológa prísť dnes v noci.
Piesok zo Sahary
K prenosu saharského piesku do Európy prichádza vtedy, keď sa vplyvom prúdenia chladnejšieho vzduchu z Atlantiku nad západnou Afrikou vytvorí brázda nízkeho tlaku vzduchu a po jej prednej strane prúdi saharský prach smerom na sever. Na Slovensko sa však dostávajú podobným spôsobom aj prachové častice z iných vzdialených oblastí. „Na konci marca k nám dorazil aj prach z oblasti Kaspického mora,“ prezradil meteorológ SHMÚ Peter Hrabčák.